Те смучат кръвта ви и бръмчат дразнещо край ушите ви. Техните ухапвания, причиняващи ужасни сърбежи и зачервявания, могат да провалят приятния излет или барбекю. Но най-ужасното в тях е, че пренасят болести, някои от които много опасни.
В почти всяка страна по света комарите са заплаха. Навсякъде, но не и в Исландия. Северната европейска държава е едно от малкото обитаеми места на планетата, където няма комари и както изглежда никой не знае защо, пише изданието „Ню Йорк Таймс“.
Температурите в Исландия не са толкова ниски, както в Антарктида, където е толкова студено, че комарите никога не биха могли да оцелеят там дълго. В страната не липсват и водни басейни, които по принцип са сред основните местообитания на кръвосмучещите насекоми. В съседните на Исландия страни — Норвегия, Дания, Шотландия, дори Гренландия — има комари. Така че отсъствието им от територията на северната страна е мистерия.
Една от най-вероятните теории, на които учените залагат, е, че океанският климат на Исландия държи комарите надалеч. Когато комарите снасят яйца в студено време, ларвите се появяват с размразяването на водните басейни, което им позволява да се чифтосват и размножават. В Исландия обаче, обикновено има три основни периода на замръзване и затопляне в рамките на една година. Това създава условия, които най-вероятно са твърде нестабилни за оцеляването на насекомите.
Други предполагат, че липсата на комари в Исландия може да има нещо общо с химичния състав на почвата и водата.
Каквато и да е причината за този феномен, комарите просто не са успели да колонизират страната, заявява биологът Гисли Мар Гисласън от Университета на Исландия.
Това положение обаче, може и да не се задържи дълго благодарение на глобалното затопляне. Средната температура на въздуха в страната се е повишила с 2 градуса по Фаренхайт (-16.66667℃) през последните 20 години. През това време в Исландия са се заселили около 200 нови вида насекоми, които не са можели да виреят там преди.
"Ако затоплянето продължава, в близко бъдеще в Исландия ще могат да бъдат открити комари", заявява Гисласън.