Отидете към основна версия

6 055 14

Стратези: Не очаквайте война между САЩ и Русия (СНИМКИ)

  • сащ-
  • сирия-
  • русия-
  • дума-
  • химическо оръжие

Експерти на руски издания не предвиждат пряк сблъсък в Сирия

Снимки: БТА/АР

Близкото денонощие ще е решаващо за страните, участващи в сирийския конфликт - вчера президентът на САЩ обеща за 24 до 48 часа да реши дали да използва военна сила срещу Дамаск, пише "Комерсант" под заглавие "Доналд Тръмп го сърбят ракетите".

Вашингтон е убеден, че в град Дума край Дамаск са използвани химически оръжия, а в атаката са замесени сирийските власти, Русия, Иран "или всички заедно". Тръмп обеща на сирийците разплата още миналата седмица, но първият удар по Сирия през нощта срещу понеделник бе нанесен според руското военно министерство от израелците. Те избраха за цел една от най-големите сирийски въздушни бази - Т-4, където според местни медии има представители на "Хизбула" и военни съветници от Иран и Русия, се припомня в статията.

Висш руски военен, цитиран в "Комерсант", обяснява нападението срещу Т-4 главно с присъствието на ирански военни. Израелският премиер Бенямин Нетаняху е заявявал, че няма да търпи появата на ирански военни бази в Сирия, посочва вестникът.

Израелският политолог Узи Раби напомня стратегията на еврейската държава да се противопоставя на иранското влияние. "Тази стратегия е неизменна. Няма нито установено време, нито дата за акциите на Израел", казва той, запитан защо Израел е нанесъл удара точно когато всички очакват решението на Вашингтон.

Узи Раби допуска, че израелците са избързали с атаката, защото Тръмп заяви миналата седмица, че Вашингтон планира да се изтегли от Сирия възможно най-скоро. Наред със Саудитска Арабия Израел иска да е сигурен, че изтеглянето на САЩ няма да е поредната възможност за Иран да разшири влиянието си в региона.

Руският печат помества изявления на посланика на Москва в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя. На заседание на Съвета снощи Небензя подчерта, че няма доказателства Дамаск да е използвал химически оръжия и че изявленията в този дух са провокация, стартирала опасен процес.
Нападението в Дума със сигурност е режисирано и трябва да бъде разследвано обективно, без да се забравя презумпцията за невиновност, каза Небензя, цитиран в официоза "Росийская газета".

Според руския дипломат западните политици трябва "да поукротят своята ястребова риторика". Той изтъкна, че никой не е упълномощавал западните лидери да поемат ролята на световни жандарми, пише "Известия".

"Химическата истерия" изправи света на ръба на военен конфликт между Русия и САЩ, констатира в заглавие "Взгляд".

Американският разрушител "Доналд Кук", въоръжен с 60 ракети "Томахоук", се приближи на 100 км до сирийския град Тартус, информира "Лента", като се позовава на турското издание "Хюриет".
Според "Хюриет" руски самолети 4 пъти са прелетели над американския кораб, насочил се към Тартус, където има военноморска база на Москва.

Американските военноморски сили отричат, че разрушителят се е приближил до Сирия и е бил преследван от руски самолети, но не съобщават закъде е отплавал "Доналд Кук" от Ларнака, добавя "Лента".

Руският военен анализатор Андрей Фролов прогнозира пред "РБК" по-сурови санкции срещу Русия "след историята с обвиненията в използване на химически оръжия" в Сирия. Експерти на всекидневника обаче смятат за слабо вероятен риска от пряк военен сблъсък между САЩ и Русия в Сирия.

Ясно е, че еднократен удар не би променил ситуацията, а евентуални мащабни действия срещу Дамаск може да излязат скъпо на Щатите. Особено с оглед на предупреждението на Москва, че руската групировка там е готова да отвърне на американските атаки, ако бъдат застрашени руски военни, коментира Андрей Баклицки от неправителствената организация "ПИР-център".

"Засега прецизните атаки на Израел и САЩ не влияят върху силовия баланс в региона" - конфронтацията на глобално ниво би нараснала само при дългосрочна военна операция и редовни нападения от тяхна страна, смята наблюдателят Леонид Исаев.

Няма предпоставки за ескалация на руско-американското противопоставяне в Сирия. Нито САЩ, нито Русия не са правили опити да подсилят групировките си в региона, твърди пред "Московский комсомолец" анализаторът Виктор Мураховски.

"В руската авиобаза Хмеймим са разположени сега две ескадрили самолети. Ако имахме достоверна информация, че се подготвя удар, със сигурност щяха да се прехвърлят допълнителни сили към Латакия. А и САЩ не подсилват групировката си в Средиземно море. Максималното, което може да се чака от Америка, е удар с крилати ракети по някоя сирийска въздушна база, където няма наши хора. Но ще повторя, това е малко вероятно", резюмира Мураховски.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини