На 10 май 1940 г. Уинстън Чърчил става премиер на Великобритания. Всяка година на 9 май на Червения площад в Москва се провежда Парада на победата. Малко известен факт е, че именно Чърчил е най-дълго сражавалият се срещу Хитлер политик.
В деня, в който той става премиер на Великобритания, Третият Райх нахлува в Белгия, Холандия и Франция.
Сър Уинстън Чърчил е и един от малкото предвидили заплахата от Хитлер преди избухването на Втората световна война.
От речта му пред Камарата на общините по повод встъпването му в длъжност като премиер за първи път е култовата фраза “нищо друго не мога да ви предложа освен кръв, труд, сълзи и пот”.
В края на войната Чърчил участва във всички срещи на тримата големи -Техеран, Ялта и Потстдам, и определянето на поствоенния световен ред. Чърчил е създател и на прочутата фраза за желязната завеса, спуснала се след войната през Европа от Щечин до Триест.
През 1946 г. в Университета в Цюрих той произнася една от най-важните речи за бъдещето на Европа. В нея Чърчил призовава да се тръгне към “Съединени европейски щати” и заявява, че “първата стъпка в пресъздаването на Европейското семейство трябва да бъде партньорство между Франция и Германия”, които само допреди две години са били смъртни врагове. Пет години след речта на Чърчил през 1951 г. е подписан договорът от Париж, с който се полагат основите на днешния Европейски съюз.
Преди това през март 1946 г. Чърчил произнася станалата известна като Фултънска реч, от която остават в историята с думите:
“От Шчечин на Балтийско море до Триест на Адриатическо море над континента се е спуснала желязна завеса. Зад тази линия лежат всички столици на древните държави от Централна и Източна Европа. Варшава, Берлин, Прага, Виена, Будапеща, Белград, Букурещ и София, всички тези известни градове и населенията около тях лежат в това, което трябва да нарека Съветската сфера и всички са предмет под една или друга форма не само на съветско влияние, но и на много висока и в много случаи увеличаваща се степен на контрол от Москва.”