Отидете към основна версия

1 799 4

Румъния спира Сърбия по пътя към ЕС заради власите

  • сърбия-
  • ес-
  • членство

Румъния блокира даването на статут на кандидат за членство в ЕС на Сърбия заради влашкото малцинство, съобщава „Франс прес“, като се позовава на дипломатически източник.

Днес се очакваше министрите от ЕС във формата „Общи въпроси“ да вземат решение за това дали Белград ще получи кандидатура, а на 1 март това окончателно да бъде потвърдено от Европейския съвет - от европейските държавни и правителствени ръководители.

В последния момент Румъния и Литва са изострили позициите си по отношение на Сърбия – едната за решаване въпроса за правата на власите, а другата за председателския пост в Общото събрание на ООН, за който кандидатства и Сърбия.

След двучасови преговори съпротивата на Румъния принуди европейските министри на външните работи да отложат окончателното решение, което трябва да бъде взето единодушно от всички държави-членки. Букурещ настоява за гаранции за зачитане на правата на румънското влашко малцинство.

„Румъния е единствената страна, която бави преговорите... Тя беше помолена да... проведе консултации и се надяваме, че ще се съгласи“, каза източникът. По думите му спорът по дипломатически и търговски въпроси с Литва, е бил отстранен.

Стратегическата цел на страната ми е да стане държава членка, заяви от друга страна сръбският президент Борис Тадич преди началото на обсъждането. „Много важно е да се създадат по-добри условия в Югоизточна Европа... Нашият регион пострада много през 1990 г.", допълни той.

Вчера българският външен министър Николай Младенов заяви, че Сърбия ще получи статут на страна-кандидат за членство в ЕС. Той изрази задоволство от това решение на Съвета, наричайки го „добро за целия регион, защото приближава още един от нашите съседи към членство в Общността и увеличава шансовете и перспективите за развитието на отношенията ЕС-Косово”.

Министър Младенов допълни, че за нас е изключително важно пътят, който нашите съседи извървяват към ЕС, да се основава на всички ангажименти в политическите и юридическите критерии за членство – „тези критерии в голяма степен включват и въпроса как се уважават правата на гражданите в съответната държава”. По думите му България ще следи внимателно ситуацията в Сърбия, с акцент върху малцинствените въпроси и правата на човека.

По-рано върховният представител на Европейския съюз за общата външна политика и сигурността Катрин Аштън заяви, че споразумението между Белград и Прищина за регионалното представяне на Косово е "голям успех".

„Поддържах постоянен контакт с президента Борис Тадич и премиера Хашим Тачи, за да съм сигурна, че договореното ще бъде уважено напълно", посочи Аштън пред журналисти. Влизайки в сградата на Европейския съвет, Аштън съобщи, че Сърбия и Косово ще бъдат обсъдени веднага след разглеждане на актуалната ситуация в Сирия.

Тя трябва да представи на министрите доклад за споразумението между Белград и Прищина и за работата на мисията на блока в Косово ЕУЛЕКС.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини