Русия се надява, че след доклада на спецпрокурора Робърт Мълър САЩ с течение на времето ще признаят необосноваността на инсинуациите за "руска намеса" в американските избори, заяви руското външно министерство, цитирано от ТАСС.
"Основният извод - за отсъствие на сговор между предизборния щаб на Доналд Тръмп и Русия - просто не би могъл да бъде друг. От момента на появата на първите подхвърляния за "руска намеса" преди почти три години, Москва изтъкваше техния абсолютно измислен характер. Разследването на Мълър също не разкри никакви свидетелства за причастност на Москва към прословутите кибератаки и прочие опити "за подкопаване на американската демокрация", които безкрайно се вменяват като вина на Русия. Надяваме се, че с течение на времето във Вашингтон ще съберат смелост и официално ще признаят, че не имало не само никакъв "сговор", но и всички инсинуации за "руска намеса" са злобна клевета без никакви основания, измислена за употреба във вътрешнополитическата борба в САЩ", заявява министерството, цитирано от ТАСС.
То напомня за отдавнашното руско предложение към Вашингтон да бъдат обсъдени в професионален план възможните претенции, отнасящи се до въздействието върху електоралните процеси. "Ние, в частност, редовно поставяме въпроса да бъде създадена работна група по киберсигурността, но САЩ бягат от това, защото нямат с какво да подкрепят голословните си твърдения", посочва руското външно министерство.
В документа се напомня също за неотдавнашния отказ на американските спецслужби да бъде публикувана кореспонденцията между Русия и САЩ от октомври 2016 до януари 2017 г. по каналите за уведомяване за застрашителна дейност в електронните мрежи.
"Няма съмнение, че американската и международната общественост би оценила гротескната техническа аргументация, с която оперираше администрацията на бившия президент на САЩ Барак Обама, предявявайки тогава срещу Русия необосновани обвинения в хакерски атаки, за да дискредитира Тръмп", обяснява руското МВнР.