Мъж, несемеен, много често преселник от Източна Европа - това е най-общо профилът на "германския" бездомник, живеещ в приют или направо на улицата. В Германия общо 650 хиляди души живеят по този начин, сочат нови данни.
По данни на организацията BAGW, сдружение с нестопанска цел за подпомагане на бездомниците, около 650 000 души в Германия не разполагат с жилище. Това число се базира на оценки за 2017 година, оповестени през тази седмица в Берлин.
Повечето бездомници в Германия живеят във временни приюти, а близо 48 хиляди изобщо нямат покрив над главата си и са принудени да живеят на улицата. Според BAGW, повече от половината от бездомните са кандидати за убежище, намерили подслон в приюти и приемателни центрове за бежанци. Ако те бъдат приспаднати от общия брой бездомници, то без жилище през 2017 са били 275 хиляди души в Германия, пишат изданията от Функе Медиенгрупе.
Кои са бездомниците?
Според сдружението за подпомагане на бездомниците, три четвърти от бездомните хора са мъже, повечето от които живеят сами. А групата на тези, които живеят направо на улицата, се състои основно от мигранти от други страни-членки на ЕС, и най-вече от Източна Европа.
Новите данни сочат, че броят на безработните е по-нисък отколкото се предполагаше досега. Това се дължи на промяна в методологията за оценка, базираща се на данните за бездомните в най-гъсто населената германска провинция - Северен Рейн-Вестфалия, посочва ръководителката на BAGW Верена Розенке. За намаляване на броя на бездомниците в Германия обаче не може да се говори - по-скоро броят им е нараснал с 15 до 20%, уточняват изданията..
Нужни са повече социални жилища
Наред със "затвърждаването на бедността", другите основни причини за задълбочаването на проблема са недостигът на жилища с приемливи наеми, както и на социални жилища. "Годишната потребност на такива жилища е около 200 хиляди", се казва в оценката на сдружението.
От браншовия съюз на фирмите от сектора на жилищата и недвижимите имоти GdW наскоро алармираха, че в момента пазарът покрива само половината от нуждите от жилища с приемлив наем, а при социалните жилища недостигът е дори още по-голям. По данни на Института за германска икономика IW, най-вече в големите градове има недостиг от жилища, докато в по-малките населени места доста жилища стоят празни.