Дясната партия „Нова демокрация” печели парламентарните избори в Гърция, според първите официални данни, оповестени от изборните власти. Очаквано, вотът бе много оспорван, като на няколко пъти екзит половете даваха преднина ту на „Нова демокрация”, ту на радикалната левица „Сириза”.
При 40% обработени протоколи „Нова демокрация” печели 30.5% или 131 места в парламента, „Сириза” събира 26% (69 депутати). Социалистите от ПАСОК се нареждат трети 12.9% (34 депутати).
Според гръцкото вътрешно министерство съотношението е 29.5%, 27.1% за „Сириза” и 12.3% за ПАСОК.
Така, вероятно ще се стигне до коалиция между „Нова демокрация” и ПАСОК, които, въпреки идеологическите си различия, подкрепят спасителния международен план за помощ, сключен с МВФ, ЕС и Европейската банка.
Нещо повече, победителят в изборите автоматично получава 50 места в парламента, което означава, че „Нова демокрация” ще си осигури още по-значително предимство.Така, двете т.нар. партии на статуквото ще имат мнозинство в парламента, състоящ се от 300 депутати.
Точно в обратната посока вървят разбиранията на „Сириза”.
Изборите в Гърция са зорко следени от европейските и световните лидери, пазарите и кредиторите, които очакват в средата на юли Атина да договори поредния транш от спасителната помощ. На карта бе поставено бъдещето на страната в Еврозоната, заплашващо и единната европейска валута.
„Днес говори народът на Гърция. Утре започва нова ера”, заяви по-рано днес лидерът на „Нова демокрация” Антонис Самарас и отново се обяви за запазване на международното споразумение и за еврото.
„Победихме страха. Днес откриваме пътя на надеждата”, заяви на свой ред водачът н „Сириза” Алексис Ципрас в началото на изборния ден, очаквайки победа.
Европейските лидери предупредиха, че ако Гърция отхвърли международното споразумение, обвързано с реформи, то страната ще трябва да напусне Еврозоната. При такъв развой на събитията единната европейска валута сериозно би пострадала.
До новите избори се стигна след като всички опити за съставяне на кабинет в Гърция се провалиха. Вотът на 6 май зашлеви звучен шамар на големите партии, подписали мразеното от народа споразумение с МВФ и ЕС. Така в парламента, при това с немалко депутати, се озова радикалната левица „Сириза“ (като втора политическа сила) и крайнодясната и анти-имиграционна партия „Златна Зора”. Разнородният и противоречив състав на парламента породи опасения, че правителство няма да бъде съставено, както и стана. Преговорите при президента Папуляс също се провалиха.