Десницата и левицата очаквано постигнаха съгласие за коалиционно управление в Гърция. Спечелилата изборите „Нова демокрация“ и социалистите от ПАСОК ще водят заедно страната, като към тях в "правителството на националното спасение" ще се присъедини и малката проевропейска Демократическа лява партия.
Такъв управленски формат бе спряган и на изборите през май, но тогава всички възможни преговори пропаднаха.
Новината, че Гърция най-сетне има правителство обяви лидерът на ПАСОК Евангелос Ванизелос, цитиран от Би Би Си.
Новият премиер е лидерът на консервативната десница Антонис Самарас, който вече официално положи клетва. Самарас обеща да даде надежда на гръцкия народ.
„Нова демокрация“ и ПАСОК ще защитават спасителното споразумение за международна финансова помощ в замяна на тежки реформи, което трябва да спаси страната от фалит и да я запази в Еврозоната. Очаква се новото правителство да опита да облекчи условията на МВФ, ЕС и Европейската централна банка.
Двете партии излязоха на историческата сцена след края на военното управление през 1974 година и до момента не са губили толкова позициите си, както на предишните избори.
Хвърляйки вината за бедността и болезнените съкращения върху тях, гърците се обърнаха към крайни и популистки партии, изстрелвайки радикалната левица „Сириза“ до ранга на втора политическа сила на изборите през май.
След серията пропаднали преговори се стигна до служебно правителство и изборите в неделя, спечелени с 4% преднина от консервативната десница. С неясен резултат изглеждаше схватката между двете основни партии – съперници бяха дясната „Нова демокрация“ и радикалната левица „Сириза“, като различни екзит полове даваха преднина ту на едната, ту на другата.
Като победител на изборите „Нова демокрация“ автоматично прибави 50 депутати към групата си. Така, десницата взе 129 места в парламента, съставен от 300 депутати, а ПАСОК финишира трета с 33 спечелени мандата. Демократичната левица получи 17 мандата.
Опозицията от „Сириза“ взе 71 мандата, комунистическата партия – 12 мандата, а неонацистката „Златна зора“ ще има 18 представители. Независимите депутати са 200.
Вече пета година Гърция е в рецесия, а политическата криза продължи точно 223 дни.
През 2010 година Атина сключи с МВФ, ЕС и ЕЦБ спасителен пакт за 110 млрд. евро в замяна на реформи и икономии. Външният дълг на страната е 107 млрд. евро.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА