Отидете към основна версия

7 036 33

Една несекваща трагедия - убийствата на жени в Турция

  • турция-
  • жени-
  • убийства-
  • трагедия-
  • истанбулска конвенция-
  • насилие срещу жени

Женски организации искат по-добра защита срещу насилието върху жени

Снимка: Shutterstock

Поредното убийство на жена шокира турската общественост и предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи. Късно вечерта след урока си по балет 20-годишната студентка Серен Йоздемир от черноморския град Орду е намушкана пред дома си от непознат мъж. По-късно младото момиче почива в болницата от раните си.

Предполагаемият извършител вече е осъждан дванадесет пъти за престъпления като убийство на дете и грабеж, а малко преди убийството на Йоздемир, е избягал от затвора. Ден след нападението мъжът е заловен на автобусна спирка; прокуратурата води разследвания.

Не само турското общество беше разтърсено от случилото се - високопоставени политици също изразиха съболезнованията си и заявиха, че ще бъдат взети мерки. Много турци са ужасени от факта, че един убиец е могъл да избяга от затвора. Обстоятелствата около неговото бягство ще бъдат внимателно разлседвани, заяви турският министър на правосъдието Абдулхамит Гюл от ислямско-консервативната партия ПСР.

Не е нещо естествено, за жалост, че управляващите проявяват сега внимание към проблема за насилието върху жени. И правителството, и турската съдебна система премълчават този проблем от години, въпреки че според данни на организацията "Ние ще спрем убийствата на жени" само през тази година са регистрирани 430 убийства. Социалните мрежи и ангажираните групи за женски права обаче оказват все по-голям натиск върху правителството и съдебната система. През последните месеци няколко случая на крайно брутално насилие приковаха вниманието на медиите и показаха, че насилието над жени в редица случаи не се наказва достатъчно строго.

Още един потресаващ случай

Убийството на 23-годишната Сюл Чет от Анкара също шокира обществеността - както и начинът, по който то е представено от следствените органи. Младата жена била изнасилена в офиса си от двама пияни мъже - единият от които шефът ѝ - и след това изхвърлена през прозореца. По-късно мъжете казали на полицаите, че Чет се е самоубила. Съдебните лекари обаче откриват счупване на врата, разкъсвания в аналната област и упойващи вещества в кръвта на жертвата. Независимо от това, съдебният лекар и адвокатът на защитата смятат инцидента за "секс по взаимно съгласие", защото в крайна сметка Чет сама била "решила да пие алкохол с мъже на уединено място".

Процесът продължи половин година и беше съпътстван от демонстрации на солидарност от страна на жените, както и от силно съпричастие в социалните мрежи. Във вторник съдът в Анкара обяви, че извършителят ще получи доживотна присъда, а неговият съучастник - присъда 19 години лишаване от свобода.

"Никога няма да забравим, че следствените органи се опитаха да потулят случая. Ние, жените оказахме съпротива и проявихме солидарност", заяви след обявяването на решението Хюлия Гюлбахар, говорителка на организацията "Група за равенство на жените".

Истанбулската конвенция

Женските организации се надяват, че предизвиканият от подобни случаи обществен натиск ще доведе до промяна в обществото, за която трябва да допринесат както гражданското общество, така и политиците. Много туркини разчитат на Истанбулската конвенция - споразумението на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие от 2014 г. Страните, подписали документа, поемат ангажимент да създадат условия за борба с насилието над жени. Турция ратифицира Конвенцията преди пет години и я превърна в правна основа на закон за предотвратяване на насилието над жени и защита на семейството. Въпреки това на практика правните норми на Истанбулската конвенция не се прилагат и предвидените мерки за помощ и защита на жените не са реализирани. Насилието и дискриминацията срещу жени могат да бъдат предотвратени само ако съдебната система и правоприлагащите органи също прилагат споразумението.

Според берлинската активистка Сехназ Киймаз Бахчечи обаче “правителството няма волята” да спазва задълженията по споразумението.

"Връщай се при мъжа си"

Гьохче Язар от адвокатска колегия Санлиурфа смята, че проблемът се корени в патриархалните семейни структури и културните навици. "Обичайно е жена, която е заплашена от съпруга си и се страхува за живота си, да потърси защита от държавата. Правните правила са ясни, но тези жени често чуват изречението:" Връщай се при мъжа си. "

Въпреки че сега членовете на правителството реагират и са потресени от убийството на Серен Йоздемир, все още не се забелязва политическа воля за борба срещу насилието над жени в дългосрочен план. Лявата прокюрдска “Демократична партия на народите” предложи да се сформира парламентарна комисия за разследване на насилието над жени, но през ноември управляващата партия ПСР и Партията на националистическото движение отхвърлиха това предложение. На 25 ноември, когато около 2000 жени излязоха на протест по повод Международния ден на насилието над жени в Истанбул, полицията разпръсна събралото се множество със сълзотворен газ и пластмасови куршуми.

Автор: Даниел Белут

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: