Серийното производство на Перспективният авиационен комплекс на далечната авиация (ПАК ДА), известен още като „руския стелт-бомбардировач“, ще започне през 2027 година, съобщава руското издание „Известия“, като се позовава на съответстващите договори между Министерството на отбраната на страната и Конструкторското бюро „Туполев“.
Предварителните изпитания на новия самолет започват през април 2023 година, а държавните през февруари 2026 година, предаде "Фокус".
Според договора, както пише вестникът, се планира да бъдат три летателни образеца на бомбардировача от шесто поколение, чийто екипаж ще бъде от четирима души.
За първия ПАК ДА ще бъдат произведени 12 катапултиращи седалки, а създаването им, както и подготовката за масово производство, ще струва 500 милиона рубли. Самолетът ще получи увеличена продължителност на полета без зареждане с гориво в сравнение с Ту-160 и ще може да носи голям боен товар. В допълнение към конвенционалните и ядрените оръжия, ПАК ДА може да носи хиперзвуково оръжие и ракети въздух-въздух.
Известно е, че новите модели техника за руската далечна авиация ще бъдат проектирани с технологията „стелт“ и ще бъдат почти невидими за радарите на противника.
В края на ноември се разбра, че първият Ту-160М е предаден за изпитания.
Междувременно стана ясно, че Русия няма да се отчита пред НАТО къде разполага своите въоръжения, но е готова за сътрудничество, ако Алиансът формулира съответен алгоритъм.
Това заяви председателят на комисията по отбрана в Държавната дума Владимир Шаманов, цитиран от РИА Новости и "Фокус".
По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Северноатлантическият алианс възнамерява тази година да отговори на разполагането на руските системи „Искандер-М“ с ракета 9М729 „Новатор“, която предизвика противоречия. За тази цел ще се работи по системи за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана, конвенционални оръжия, повишена бойна готовност и удължаване на времето за предупреждение.
„Всичките им предположения с фейкове не работят. Готови сме да си сътрудничим с тях, но не на техните условия: „вие оттеглете ракетите си зад Урал“. А вие не размахвайте ракетите си под носа ни. Следователно ние имаме абсолютно отворена позиция и няма да се отчитаме пред НАТО“, заяви Шаманов пред журналистите.
Според него, ако НАТО иска взаимодействеие, те не трябва да се занимават с „празни разговори“, а да формулират алгоритъм за взаимодействие.