Британското правосъдие призна венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела по дело, целящо да се установи коя венецуелска власт може да разполага със златото на страната, депозирано в Банк ъв Ингланд (Bank of England), предаде Франс прес.
Решението на съда обяви съдията Найджъл Тиър. Венецуелската централна банка веднага обяви, че ще обжалва решението, което "игнорира тотално реалната ситуация в страната", предава БТА.
Миналата година британският министър на външните работи призна Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела. И оттогава "Банк ъв Ингланд" систематично отказваше да върне на Каракас част от неговите златни резерви, депозирани в нея. Така се стигна и до съд. По време на съдебните заседания адвокатите на Венецуелската централна банка изтъкнаха, че чрез дипломатическите си отношения с президента на Венецуела Николас Мадуро, Обединеното кралство признава де факто режима му, въпреки че не го одобрява.
Венецуела подаде няколко иска, за да си върне равностойността на 1 милиард златни кюлчета, а Гуайдо писа на два пъти на Банк ъв Ингланд, за да я призове да отхвърли тези искове. Централната банка на Венецуела изтъкна, че се нуждае от парите, за да се бори с пандемията от Ковид-19.
Адвокатите на алтернативния управителен съвет на Венецуелската централна банка, назначени от Гуайдо, пък изтъкваха по време на процеса, че има риск златото на Венецуела да бъде пропиляно в полза на венецуелските управници.
През април Венецуелската централна банка предложи златото да бъде прехвърлено директно на Програмата на ООН за развитие, която каза, че е склонна да го приеме, но при определени условия, припомня Франс прес.