Отидете към основна версия

3 021 11

Русия ще пази Лукашенко, защото Беларус е буфер

  • беларус-
  • буфер-
  • нато-
  • русия-
  • александър лукашенко-
  • милен керемедчиев

Не се очаква смяна на политическата система в Минск, каза българският дипломат

Снимка: БГНЕС/ EPA

Политическата ситуация в Беларус не дава основание да смятаме, че предстои смяна на режима. Това каза в предаването "Преди всички" по БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи. Сигурно Лукашенко ще направи някакъв компромис, но това не означава отстъпване на президентския мандат, посочи Керемедчиев. 

„Колкото и да са многобройни протестите, реално няма лице на тези протести. В момента даже да се получи амнистия на някои опозиционни лидери, те няма да имат възможността да станат лице и знаме на протеста.“ Лукашенко просто прекали, смята Керемедчиев. „С всичко прекали. Той наистина се изживява като диктатор. Като всеки самовглъбил се в себе си и в своите успехи диктатор, той изключително трудно възприема външно мнение. Той е заобиколен от сътрудници и клакьори, които му подгласят колко велики са неговите стратегии. Това самозабравяне вече достигна до степен на прекипяване", коментира бившият заместник-министър.

Русия не се е стреснала от случващото се в Беларус, изтъкна Милен Керемедчиев, който тълкува това като знак, че не се очаква смяна на политическата система в Минск. Не можем да очакваме украинския сценарий в Беларус, макар че аз не го изключвам, допълни Керемедчиев.  „Не сме видели раздвижване на тези зелени човечета, които видяхме в Украйна преди няколко години. Според мен самият Путин е спокоен, че да, Лукашенко не е най-добрият и надежден партньор, те имаха много пререкания, той не е най-желаният партньор на Русия, но в момента е единственият партньор. При всички положения Русия ще го пази. Беларус изцяло влиза във военната стратегия на Русия относно своите външни граници със страните членки на НАТО. Русия създава буферни зони или анклави около себе си и държави, които биха предизвикали напрежение по границите.“

Стратегически погледнато, Беларус стои на ключово място, отбеляза още в анализа си Милен Керемедчиев. „Срещу нея е Полша – най-голямата източноевропейска държава, най-проамерикански настроеният съюзник на НАТО. Полша е острие на НАТО в Източна Европа и Беларус играе жизнено важна роля да е буфер между все повече нарастващата военна мощ на Полша, разбира се и балтийските държави, но там повече говорим за участие на чуждестранни сили.“ Икономически санкции на ЕС срещу Беларус има от 2004 г. Европейският съюз няма много лостове и механизми за подпомагане, освен финансови, подчерта Милен Керемедчиев. „Тоест ние, европейските данъкоплатци, отново ще плащаме за политики, които ЕС иска да наложи в Беларус.“

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: