Отравянето на Навални с Новичок предизвика остро възмущение на Запад. Това престъпление е "насочено срещу основните ценности и права, за които ние се застъпваме", каза Меркел. ЕК говори за "ужасяващ и подъл акт".
Алексей Навални е отровен с Новичок, твърдят от специална лаборатория на Бундесвера. Според германското правителство, доказателствата за това са "безспорни". Берлин настоява Кремъл да изясни случая.
Светът чака отговор
"Опит за убийство чрез отравяне" на водещ руски опозиционер - така канцлерката Ангела Меркел нарече случилото се. "Трябвало е да бъде накаран да мълчи", каза тя и добави, че сега се повдигат много сериозни въпроси, на които единствено руското правителство може и трябва да отговори. Това заяви Меркел в необичайно ясна позиция. Престъплението срещу Навални е насочено срещу "основните ценности и основните права, за които ние се застъпваме", каза тя. И още: "Светът ще очаква отговори." Русия трябва да открие виновника за това престъпление и да го подведе под отговорност, заяви и германският външен министър Хайко Маас.
Новината за отравянето на Навални с Новичок разклаща сериозно и без това силно обтегнатите отношения между Русия и Германия, а и отношенията на Кремъл с другите западни държави. Главният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви: "Всяка една употреба на химически оръжия е заплаха за международния мир и международната сигурност". По думите му, Алиансът ще обсъди с Германия и останалите партньори възможните стъпки.
"Ужасяващ и подъл акт"
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече отравянето на руския опозиционен политик "ужасяващ и подъл акт". "Извършителите трябва да бъдат подведени под отговорност", настоя тя в социалната мрежа Туитър. Подобна бе и реакцията на върховния представител на ЕС за външните работи и политиката по сигурността Жозеп Борел, който припомни, че използваната отрова от групата на Новичок е разработена от СССР и по-късно от Русия. Подобна отрова бе използвана и срещу бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри през 2018. Тогава двамата оцеляха на косъм. Редица западни държави изгониха руски дипломати.
И в случая "Навални" германското правителство се надява на задружен отговор от страна на западните партньори. А реакцията ще зависи и от поведението на Русия, обяви Хайко Маас.
Какво е състоянието на Навални?
Алексей Навални се почувства зле по време на полет на 20 август. Той бе приет по спешност в интензивното отделение на болницата в Омск, където лекарите заявиха, че не са открили следи от отрова в организма му. По настояване на близките на Навални, той беше преместен в берлинската клиника Шарите. Още преди няколко дни лекарите там предположиха, че Навални е бил отровен. Тогава Кремъл нарече изявленията им "прибързани".
От Шарите съобщават, че състоянието на отявления критик на Владимир Путин продължава да е все така сериозно. Симптомите на отравянето вече отслабвват, но въпреки това той остава на изкуствено дишане в интензивното отделение. Берлинските лекари очакват, че скоро той няма да се възстанови. Освен това те не изключват дълготрайни увреждания вследствие на тежкото отравяне.
Кремъл критикува Берлин
Същевременно Русия критикува остро поведението на федералното правителство. "Предпочитат публични изявления, изречени на висок глас (...) Съществуващите законови механизми за сътрудничество са напълно пренебрегнати", обявиха от руското външно министерство.
Дмитрий Песков, говорител на руския президент Владимир Путин, подчерта все пак, че Русия е готова да си сътрудничи с германските служби по случая. Той увери, че главната прокуратура в Москва е изпратила официално запитване, но досега нямало отговор.