Отидете към основна версия

8 031 44

Лавина от реакции в Северна Македония след изявлението на Каракачанов

  • красимир каракачанов-
  • северна македония-
  • ес-
  • история-
  • българия-
  • реакции-
  • гоце делчев

Ще намери ли Скопие съвместно решение със София?

Снимка: БГНЕС

Лавина от реакции на македонски официални лица беше провокирана от изявлението на българския вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов, че България ще блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с ЕС, ако Съвместната комисия не постигне съгласие по откритите исторически въпроси. Най-вече всички смятат, че ще се намери съвместно решение с България, в духа на приятелство и уважение към Договора за добросъседство. Това пише вестник „Вечер“, цитиран от агенция "Фокус".

Премиерът Зоран Заев при посещението си в Националната служба изрази увереност, че с България ще бъде намерено решение и че двете страни ще излязат победители и че историята е важна, но тя трябва да бъде отправна точка за бъдещето. Той изрази увереност, че бързо ще бъде намерено решение с България през следващия период. Запитан дали в Северна Македония могат да приемат, че Гоце Делчев е българин, за да влязат в ЕС, Заев каза, че Скопие не трябва да допуска блокади.

Каракачанов заяви вчера, че македонската дипломация избягва решаването на проблемите в продължение на три години от подписването на Договора за добросъседство и очаква ЕС да застане в защита на България. Според официална София македонската страна избягва срещи на историци, за да не се сблъска с разрешаването на въпроса с Гоце Делчев и по този начин показва, че няма желание да води честен диалог. На въпрос дали това означава, че България ще блокира първата междуправителствена конференция, Каракачанов отговори директно: „Разбира се“. Вицепремиерът на Северна Македония по европейските въпроси Никола Димитров също реагира на изявлението на Каракачанов вчера, като подчерта, че споразумението за приятелство със съседна България говори за общата история, която свързва двата народа и че през XXI век в Европа правото на самоопределение и самоизразяване не може да бъде оспорено.

Димитров заяви пред „Свободна Европа“, че предвид визията за общо европейско бъдеще като близки народи и съседи, той е убеден, че трябва да се положат съвместни усилия за намиране на решения, които да гарантират уважение и достойнство и за двете страни. „Това е отговорна и зряла политика, това са европейските ценности. Изявленията, които могат да обидят или разстроят съседите, не помагат. Историята ще ни запомни според това как се отнасяме към бъдещето“, каза Димитров.

Министерството на външните работи излезе с официална позиция, че Република Северна Македония, както и преди, ще продължи със засилена комуникация и консултации на политическо ниво с Република България и всички съответни заинтересовани страни в контекста на ЕС, където ключовото послание ще бъде, че е започнат изключително важен и сложен процес на диалог, който предполага сближаване и изграждане на приятелство, чрез взаимно уважение, като две съседни европейски държави. Министерството на външните работи подчертава, че в този смисъл зачитането на идентичността и достойнството, европейската интеграция и добросъседските отношения са напълно допълващи се и взаимни интереси.

„Европейската интеграция на целия регион е в интерес и на двете страни и това беше постоянно подчертавано от официалните представители на двете страни. Република България до момента е подкрепяла европейската и евроатлантическата интеграция на Република Северна Македония и очакваме тази подкрепа да продължи и в бъдеще“, заявиха от Министерството на външните работи. В изявлението се допълва, че при всички възможни различия по определени въпроси, Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество е точно рамката за разрешаване на дългогодишните двустранни различия в тълкуването на исторически въпроси, които от десетилетия натоварват отношенията между Северна Македония и България. Оставаме изцяло ангажирани с прилагането му, което е двустранно задължение и за двете страни“, се казва в изявлението на скопското дипломатическо ведомство.

Председателят на македонския екип в Македоно-българската смесена комисия по исторически и образователни въпроси Драги Георгиев заяви, че как ще продължат разговорите и дали ще бъде постигнато решение зависи от конструктивността на двете страни. „Комисията не е политически, а академичен орган и работи в духа на научните принципи. Крайните политически изявления са контрапродуктивни, създавайки напрежение, натиск и недоверие“, каза Георгиев пред „Канал 5“. Междувременно дипломати от държави-членки на ЕС се срещнаха в сряда, за да обсъдят проект на рамка за преговори за Македония. Продължаването на дискусията на техническо ниво в ЕС трябва да продължи и днес. Македонското държавно ръководство многократно публично заяви, че не очаква България да блокира началото на преговорите с ЕС. Официално Скопие очаква скоро да бъде обявена рамката за преговори, а междуправителствената конференция за започване на преговори за присъединяване с ЕС да се състои до края на годината.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: