Отидете към основна версия

5 591 18

Гоце Делчев ще трябва да загине в борбата за добросъседство?

  • гоце делчев-
  • северна македония-
  • спорове-
  • история-
  • ес-
  • скопие-
  • добросъседство

България винаги е подкрепяла Северна Македония и нейния мирен европейски просперитет

Снимка: БГНЕС

„Приближаването на първата междуправителствена конференция на Северна Македония с Европейския съюз стана повод миналото отново да отдалечи София и Скопие от общото европейско бъдеще. Главно заради заплахите от българските политици и историци, че ще блокират преговорите, ако не бъде разрешен спорният въпрос – чий е Гоце Делчев. Бившият президент на България Росен Плевнелиев смята, че все пак България няма да се реши на подобен ход“, пише македонското издание „Слободен печат“ в главната си статия в днешния си брой, предаде агенция "Фокус".

„България винаги е подкрепяла Северна Македония и нейния мирен, демократически и европейски просперитет. Програмата на София, когато България председателстваше Съюза, проправи пътя на страните от Западните Балкани да се присъединят към ЕС. България първа призна Македония. Ние сме братски народ. Някои политици могат да говорят, както им харесва, но истината е, че България е страхотен защитник на своите съседи. Искаме просперитет и това е възможно само чрез присъединяване към ЕС. Но въпросът за разногласията около Гоце Делчев трябва да бъде разрешен“, каза Плевнелиев пред „ТВ 24“.

По-рано българският вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов заяви пред същата телевизия, че България ще блокира първата междуправителствена конференция на Северна Македония с ЕС, ако не бъде постигнато споразумение по проблемните въпроси в Съвместната македоно-българска експертна комисия по история. Ангел Димитров, който е член на Комисията, заяви пред БНР, че нерешеният въпрос е не само двустранен, но и европейски спор. Той получи подкрепа и от евродепутата Андрей Ковачев.

„Нашият основен проблем е наглото фалшифициране на историята от македонска страна“, каза един от най-влиятелните политици в България. Македонският вицепремиер по европейските въпроси Никола Димитров казва, че изявленията, които могат да обидят или разстроят съседите, не помагат. „Договорът за приятелство със съседна България говори за обща история, която свързва двата народа и през XXI век в Европа не може да се оспорва правото на самоопределение и себеизразяване. Приемането на миналото, но и на настоящето, благороден процес, който започнахме с България, трябва да се основава на това право, както за героите от миналото, които са от голямо значение за двете страни, така и за днешните поколения. Споразумението говори за взаимно уважение и приятелство. София говори за помощ по пътя на Северна Македония към членство в ЕС“, каза Димитров пред Радио „Свободна Европа“.

Министерството на външните работи съобщи, че „Северна Македония ще продължи със засилена комуникация и консултации на политическо ниво с Република България и всички съответни заинтересовани страни в ЕС, а ключовото послание ще бъде, че е започнал изключително важен и сложен процес на диалог, който предполага изграждане на приятелство, чрез взаимно уважение, като две съседни европейски държави“. Съвместната македоно-българска комисия по исторически въпроси, след почивка поради изборите и пандемията от Covid-19, ще възобнови работата си в края на този или началото на следващия месец. Дебатът на историците беше „блокиран“ по въпроси за Гоце Делчев и други личности и събития от края на XIX и началото на XX век. След това България ги издигна на най-високо политическо ниво и ги постави като условие, без изпълнението на което да не позволи напредък в преговорите за членство на Северна Македония в ЕС. Комисията е създадена съгласно Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни, който беше подписан през 2017 г. от министър-председателите на Македония и България Зоран Заев и Бойко Борисов.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: