Взривът в иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз, който беше приписан на Израел, е причинен от бомба, внесена тайно на територията на съоръжението и след това детонирана дистанционно, съобщава "Ню Йорк таймс", цитиран от News.bg. В информацията се цитира неназован служител на разузнаването, без да се изяснява дали са американци или израелци.
Според официалното лице взривът е извадил от строя първичната електрическа система, както и нейната резервна система. Твърдението очевидно е било потвърдено от бившия ръководител на иранската агенция за атомна енергия в интервю за иранската държавна телевизия. "От техническа гледна точка планът на врага беше доста красив", коментира Ферейдун Абаси Давани, сега ръководител на енергийната комисия към иранския парламент, като добави: "Те помислиха за това и използваха своите експерти и планираха експлозията, така че централното захранване и аварийният захранващ кабел да бъдат повредени."
Въпреки че размерът на щетите остава неизвестен, "Ню Йорк таймс" пише, че служители на специалните служби смятат, че ще са необходими много месеци, за да бъдат отстранени щетите. Ръководителят на Иранската агенция за атомна енергия Али Акбар Салехи обаче увери, че аварийното захранване вече е възстановено в централата и обогатяването продължавало, въпреки че не е ясно до какво ниво. "Голяма част от саботажа на врага може да бъде възстановена и този влак не може да бъде спрян", казал той пред иранските медии според "Ню Йорк таймс". Инцидентът в неделя се случи, докато министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин кацна в Израел за разговори с премиера Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Бени Ганц.
САЩ, основният партньор на Израел в областта на сигурността, се стреми да възобнови ядреното споразумение от 2015 г., целящо да ограничи програмата на Техеран, така че да не може да преследва ядрено оръжие - ход, на който Израел твърдо се противопоставя, особено Нетаняху. Според "Ню Йорк таймс" американски официални представители са заявили, че не знаят дали техните ирански колеги ще се появят във Виена в сряда, когато преговорите по ядреното споразумение трябва да бъдат възобновени. Депутатите в Техеран призоваха дискусиите да бъдат преустановени, въпреки че САЩ отрекоха в понеделник, че са замесени в инцидента в Натанз. В репортаж на израелска телевизия се казва в понеделник, че бомбата е избухнала в неделя в 4 часа сутринта, когато около 1000 работници са били в Натанз. Съобщава се, че съоръжението е евакуирано веднага след взрива поради опасения от по-нататъшни бомби, но други експлозиви не са открити.
В новинарския доклад на Канал 13, който не цитира източник, се казва, че експлозивът е бил поставен близо до главната електрическа линия в Натанз и че когато е детонирал, цялото съоръжение е спряло да функционира. Съоръжението остава нефункционално, се казва в доклада, като програмата е настроена назад по месеци. "Всички признаци сочат, че това е най-тежката атака, която ядрената програма на Иран е претърпяла ... на най-важното иранско ядрено съоръжение", каза Алон Бен-Дейвид, военен анализатор на мрежата. Преди това Natanz е бил обект на мишена, включително от експлозия, която е разтърсила съоръжението миналото лято, в това, което също се казва, че е израелска атака, насочена към нарушаване на обогатяването на уран и изследванията на мястото. През 2010 г. САЩ и Израел твърдят, че са спрели ядрената програма на Иран с вируса Stuxnet, което е накарало иранските центрофуги да се разкъсат, съобщавайки, че са унищожили една пета от машините в страната.