Отидете към основна версия

2 054 0

История на успеха и защо "Тайван може да помогне"

  • тайван-
  • китай-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • здравна кирза-
  • мониторинг-
  • мерки-
  • заболявания-
  • превенция-
  • сзо-
  • сза-
  • тайван може да помогне-
  • covid-19-
  • цели за устойчиво развитие-
  • оон

Политическият натиск от страна на Китай възпрепятстват участието на Тайван в СЗО и редица други международни организации

След избухването на световната здравна криза, причинена от Covid-19, Република Китай (Тайван) стартира кампания под надслов "Тайван може да помогне", която има за цел да покаже, че тайванската здравна система е достатъчно силно, за да помогне и на други страни в света заедно да се борят с пандемията. В тази връзка министърът на здравеопазването на Тайван подчерта, че страната ще продължава да полага усилия, за да помогне на целия свят да се справи с последиците от пандемията. Ето какво каза още той:

Заплахата, която новите инфекциозни заболявания представляват за световното здравеопазване, икономика, търговия и туризъм, е постоянна. Пандемиите могат да се разпространят бързо по целия свят благодарение на международната авиация и транспорта. До месец март тази година, появилият се за първи път в края на 2019 г. в Ухан коронавирус (Covid-19) е отнел живота на над 2,7 милиона души, а заразените са 126 милиона в световен мащаб. Болестта оказа огромно медицинско, икономическо и социално влияние на целия свят и сериозно застраши глобалните усилия за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие.

Поради физическата си близост до Китай се очакваше Тайван да бъде една от най-силно засегнатите от епидемията страни. Благодарение на натрупания опит в борбата със SARS през 2003 г. Тайван не игнорира сигналите за опасност. Властите използваха умело всяка информация, до която имаха достъп, и стартираха засилен мониторинг, прилагайки навременни мерки за ограничаване на заразата, като първият случай, регистриран в страната, бе на 21 януари 2020 г. До 22 април 2021 г. потвърдените случаи в Тайван са 1086, включително 11 починали. Страната регистрира рекордните 253 последователни дни без случаи на зараза в периода април – декември 2020 г.

След като се справи със SARS, Тайван създаде национална здравна мрежа за инфекциозни болести, която се ръководи и контролира от експерти по инфекциозни болести в шест региона. Организацията на мрежата работи отлично, доколкото координацията между болничните заведения във всички общини, окръзи и градове позволява висока степен на защита на здравната система и медицинския персонал. В резултат повечето здравни заведения, които не бяха определени за Covid-19 болници, продължиха да работят без прекъсване по време на пандемията. Към днешна дата в Тайван има само две болнични огнища на коронавируса, като и двете са управлявани добре, което доведе до общо 11 случая за заболели и нито един смъртен случай сред медицинските лица.

Чрез навременното и ефективно въвеждането на мерки за контрол на общественото здраве Тайван успя да смекчи икономическото въздействие на Covid-19. С цел поддържане на основните международни, социални, икономически и търговски дейности, Тайван прояви гъвкавост и приложи корекции на карантинните мерки за плавателните съдове и самолети, така че рибарството, крайбрежните вятърни паркове и въздушния транспорт да продължат да работят. За разлика от глобалното икономическо свиване, ръстът на БВП на Тайван за 2020 г. е приблизително 3,11%, като за последното тримесечие на годината е дори по-висок – 4,94%. От ключово значение за овладяване на кризата се оказа общественото доверие и социална ангажираност и сътрудничество. При формулирането на регламентите за контрол на заболяванията правителството се придържа към принципите за разумен отговор, минимални щети и постепенно приемане. Работи се усилено в посока поддържане на баланса между правото на хората да знаят и личната неприкосновеност и свобода. В нито един момент желанията на хората не са били пренебрегвани, основен принцип е справедливостта, като същевременно се дава приоритет на защитата на групите в неравностойно положение, включително работниците имигранти. По време на тази пандемия Тайван постави акцента върху правото на здраве на всеки и силно се противопостави на нарушаването на човешките права. Всъщност, в нито един момент Тайван не е ограничавал правото на хората на свободно изразяване, събиране или участие в обществения живот.

Въпреки че Covid-19 удари тежко всички държави, неговото въздействие беше най-силно сред вече уязвимите и високорискови общности, както и сред тези, които нямат качествени здравни услуги и тези, които не могат да се справят с неблагоприятните последици от антипандемичните мерки за ограничаване на заразата. Като отговорен член на международната общност, Тайван ще направи всичко възможно да работи съвместно със Световната здравна организация и световните здравни лидери, за да гарантира, че всички хора ще се радват на на условия на живот и труд, благоприятни за доброто здраве и ще наблюдава неравенствата в здравеопазването, за да се застъпи по-ефективно за универсален достъп до качествени здравни услуги.

Благодарение на стабилната си здравна система, навременните действия и стратегии за тестване, прозрачността на информацията и публично-частните партньорства, отговорът на страната в условията на световна здравна криза е една от световните истории за успех. Тази пандемия отново доказа, че Тайван не може да остане извън глобалната здравна мрежа, доколкото играе важна роля в глобалните системи за мониторинг и ранно предупреждение, които откриват заплахата от възникващи инфекциозни заболявания, а Тайванският модел се отличи като истински успешен при овладяване на кризата, причинена от Covid-19. Пандемията също така подчерта способността на страната да изследва, разработва, произвежда и доставя бързо различни медикаменти и свързаните с тях инструменти (в това число две ваксини, които към момента са във фаза 2). Възможността за цялостно участие и принос в международните системи за вериги за доставки, както и в международните платформи за диагностика, ваксини и терапевтични средства би позволила на Тайван да работи с останалия свят.

Призоваваме СЗО и свързаните с нея страни да признаят дългогодишния принос на Тайван към международната общност в областта на общественото здраве, превенцията на заболяванията и човешкото право на здраве и да включат Тайван в СЗО и нейните срещи, механизми и дейности, Тайван ще продължи да работи с останалия свят, за да гарантира, че всички се ползват с основното човешко право на здраве, както е предвидено в Конституцията на СЗО, повтаряйки мантрата на Целите за устойчиво развитие на ООН – „никой не бива да бъде изоставян“.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини