Отидете към основна версия

3 337 41

В Северна Македония питат: Възможен ли е договор със служебно правителство?

  • северна македония-
  • българия-
  • зоран заев-
  • история-
  • служебно правителство-
  • преговори-
  • ес-
  • румен радев

Важно е българската страна да не оспорва автентичността ни, каза Заев

Снимка: Shutterstock

Премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев заяви след участието си на срещата на върха на НАТО в Брюксел, че не очаква на срещата на върха на Европейския съюз на 22 юни да се решат спорните въпроси с България, преди всичко заради служебното правителство в София и липсата на парламент. Но той вярва, че може да се постигне някакъв договор и заключения, които по-късно да бъдат приети от бъдещото българско правителство, пише „Слободен печат“, предаде агенция "Фокус".

„Имам чувството, че проблемът няма да бъде решен на 22 юни, България има служебно правителство и няма парламент, но не е невъзможно. Казвам това, за да не повишавам очакванията на гражданите, но имам отговорност да кажа, че е наш дълг е да направим всичко и по възможност да направим и сключим споразумение, което да бъде ратифицирано от нас и бъдещото българско правителство и парламента. Важно е българската страна да не оспорва автентичността, потвърждението и съществуването на македонския език и идентичност и тази тема не се обсъжда“, заяви Заев във вторник.

Срещата с Радев е била полезна

Премиерът на югозападната ни съседка обясни, че на срещите в София ще бъдат обсъдени няколко теми - пътната карта, т.е. планът за действие за секторно сътрудничество, интензивността на заседанията на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси и, както той каза, творческата част на португалското предложение за преодоляване на спора.

„Срещата с Радев беше много важна, като продължение на срещата, която той имаше с президента Стево Пендаровски. Продължаваме да определяме в детайли грижата за важните неща за Северна Македония от португалското предложение и дефинираме „пътната карта“, т.е. определяме динамиката, изразена в месеци и години за секторното сътрудничество за железниците, икономиката, туризма, младежта, спорт, образование... Говорим и за творческата част на португалското предложение, за да може приятелска България най-накрая да ни даде „пропуск“ за насрочване на първата междуправителствена конференция и началото на преговорите за членство чрез приемане на рамката за преговори“, отбеляза той. В интервю за МИА след срещата на върха на НАТО той каза, че стъпката, която се очаква на 22 юни, е, че няма вето от София и че няма план Б.

Посещението на Заев в София идва само дни преди заседание на Съвета по общи въпроси, на която в Скопие очакват България да вдигне ветото си от предходна среща на върха през декември върху рамката за преговори. Според правителствената пресслужба на срещата в Брюксел българският президент Радев е потвърдил принципната и непрекъсната подкрепа на София за бъдещето на РС Македония в ЕС, както и очакванията на България за директен и активен политически диалог, чрез който ще бъдат разрешени отворените въпроси. „И Румен Радев, и Зоран Заев посочиха положителния знак в отношенията между двете страни, който държавните глави постигнаха със съвместното си посещение през май в Рим и Ватикана“, заявиха от Скопие. В Брюксел външният министър Буяр Османи продължи да лобира за започване на преговорите между РСМ и ЕС, а в Брюксел се срещна с холандския си колега Сигрид Кааг, с когото освен предизвикателствата пред сигурността обсъди и европейското досие на югозападната ни съседка.

Министър Кааг подчерта, че Нидерландия подкрепя португалското предложение за преодоляване на проблема с България, а Османи приветства холандския „строг и справедлив“ принцип, който „значително помага за прилагането на европейската програма за реформи и прилагането на европейските стандарти“. Очаква се днес Османи да докладва за хода на разговорите с България на сесия на парламентарната комисия по външни работи. Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ заяви, че протестите ще приключат, ако Османи се яви пред депутатите и докладва за съдържанието на Пътната карта.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: