През последната година мнозинството от българското общество се обърна срещу бившия премиер Бойко Борисов. Но имат ли шанс малките протестни партии да сформират правителство, пита в репортажа си Андреа Беер от германската обществена телевизия ARD.
Служебният кабинет зададе нов курс
“Протестите канализираха общественото недоволство и му дадоха ясно изражение", казва политологът Димитър Ганев пред ARD. 60 процента от населението подкрепиха миналогодишните протести, припомнят от изданието. "Създаде се атмосфера на нетърпимост към правителството на Борисов", допълва Ганев. След провала на опитите да се сформира кабинет след парламентарните избори на 4 април, властта бе поета от служебен кабинет. А той успя да привлече сериозно внимание като “систематично преследваше корупцията и откри невнесени задължения към бюджета в размер на милиарди”, отбелязват още от ARD.
"Бяхме много мотивирани и искахме да покажем на обществото, че политика с нулева корупция ще ни изведе напред", казва служебният министър на икономиката Кирил Петков. Петков е уверен, че и следващият кабинет ще запази същия курс - на управление “без корупция”. Борисов обвинява служебния кабинет в антидемократична политика, терор и репресии. Сега неговата партия ГЕРБ се бори с “Има такъв народ” на Слави Трифонов, отбелязва германската обществена телевизия. Но дори и партията на Борисов да спечели, никой друг няма да се коалира с нея и те ще останат в опозиция, обяснява Димитър Ганев.
Политическото бъдеще на България изглежда несигурно
За Борисов положението не изглежда добро, отбелязва и австрийският “Дер Щандарт”. Освен корупционните разкрития в последните месеци и информацията, че лидери на опозицията са били подслушвани, “Съединените щати също видимо се разграничават от Борисов”, отбелязва австрийският всекидневник. “Наскоро администрацията на Джо Байдън наложи санкции срещу високопоставените правителствени служители Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов, бившия хазартен бос Васил Божков, бившия депутат, медиен магнат и олигарх Делян Пеевски и бившия шеф на тайните служби Илко Желязков заради обвинения в корупция.” Но и опозицията има малко сходства помежду си, извън желанието да отстранят Борисов. Реформистките партии не искат да работят с проруските социалисти, отбелязват още от изданието. Според проучванията подкрепата за “Има такъв народ” и двете по-малки антикорупционни партии е нараснала от април насам. Но трите партии ще срещнат затруднения да съставят правителство без подкрепата на някоя от традиционните сили, обобщава “Зюддойче Цайтунг”.