Ходът на България да отнеме лиценза на чешката енергийна група ЧЕЗ лиценза за пренос и разпределение е обезпокояващ, заяви чешкият министър на индустрията и търговията Мартин Куба, цитиран от „Ройтерс“.
„Ситуацията за нас е много тревожна главно от гледна точка на това, че България, като член на Европейския съюз, процедира по един изцяло безпрецедентен начин“, предава агенцията заявлението на министър Куба.
По-рано днес българският премиер посочи, че лицензът на ЧЕЗ ще бъде анулиран на фона на общонационалните протести срещу високите цени на електричеството, припомни „Ройтерс“.
Реакцията на официален представител на чешката страна идва след като по-рано днес в официално изявление ЧЕЗ изтъкна, че изказването на премиера Бойко Борисов, както и на прокуратурата, за отнемането на лиценза на ЧЕЗ, противоречи на законите на България като член на ЕС.
Преди месец ЧЕЗ загуби лиценза си в Албания след спор с правителството, довел до прекъсвания във водоснабдяването и спирания на тока. Тамошният държавният регулатор ЕРЕ обяви, че електроразпределението ще бъде върнато под правителствен контрол след отнемането на лиценза на ЧЕЗ.
Днес, след като и България обяви, че ще отнеме лиценза ѝ, акциите на компанията поевтиняха почти до най-ниското си равнище от четири години насам.
На заседание на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) бе решено да започне процедура за отнемане лиценза на електроразпределителното дружество ЧЕЗ.
Досега ДКЕВР не е взимала подобно драстичтно решение за отнемане на лиценз на електроразпределително дружество.
В спора с българските власти външният министър на Чехия Карел Шварценберг коментира, цитиран от БНТ: "Мисля, че ЧЕЗ има все повече главоболия в Албания, а също така и в България. Ако ЧЕЗ поискат помощ, аз ще помогна, но това основно си е проблем за самата ЧЕЗ".