Отидете към основна версия

4 731 30

Братя ли са талибаните и турците? Какви цели гони Ердоган в Афганистан?

  • афганистан-
  • турция-
  • реджеп ердоган-
  • талибани-
  • братя-
  • политика-
  • сащ-
  • нато-
  • война-
  • кабул

Консервативните поддръжници на Ердоган подкрепиха становището му, но огромен брой турски граждани реагираха остро

Снимка: Shutterstock

През август, когато талибаните превзеха афганистанската столица Кабул, в страната настъпи истински хаос с много кръв и насилие. Преди това, на фона на изтеглянето на американските военни от страната, много големи градове в Афганистан попаднаха под контрола на талибаните, предаде БТА.

Светът ужасен наблюдаваше опитите на афганистанците да избягат от страната, социалните мрежи бяха залети с кадри от хаоса на летище "Хамид Карзай" в Кабул. Междувременно стана известно, че докато на летището е царял невъобразимият хаос, турски официални представители часове наред са водили преговори с талибаните. По време на разговорите е била обсъждана бъдещата работа на летището, което в продължение на години бе охранявано от турски военни. Талибаните принципно са настоявали и турските военни да се изтеглят от страната, за да бъде сложен край на "окупацията" на Афганистан, но според източници, запознати с преговорите, на срещата са били обсъждани много други въпроси. Малко по-късно говорител на талибаните дори заяви пред турска телевизия, че движението има желание да се разбере с Турция, защото талибаните и турците са "братя по вяра".

Президентът Реджеп Тайип Ердоган заявява многократно, че Турция е готова да окаже всякаква подкрепа за запазването на единството на Афганистан, но ще действа много предпазливо. Консервативните поддръжници на Ердоган подкрепиха становището му, но огромен брой турски граждани реагираха остро на тези думи и отправиха тежки критики заради подкрепата на страната им за талибаните. Социалните мрежи бяха залети с гневни изблици под хаштага "Талибаните не са ми братя" (#TalibanKardesimDegildir). Това е дипломация, обяви Ердоган и продължи да твърди, че гледа с оптимизъм на посланията на талибаните. Във връзка с критиките, отправени към него, турският лидер отвърна, че няма да иска разрешение за това с кого може да води преговори.

На фона на крайно нестабилната ситуация в Афганистан в момента Турция и Катар са двете страни, които водят диалог с талибаните от името на много други страни. Всъщност след превземането на Афганистан от талибаните много държави опитаха по някакъв начин да създадат контакти с тях. Китай и Русия също поддържат контакти с новите власти в Афганистан. Турция обаче има много по-силно развити връзки на терен от всички останали. Поддържането на диалог с талибаните е сложно, но не и невъзможно, отбелязват наблюдатели. През 90-те години талибаните са имали контакти с Пакистан, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. След атентатите в САЩ на 11 септември 2001 г. последните две страни прекратяват тези връзки (има информации обаче, че тайното финансиране от саудитците за талибаните е продължило в продължение на много години).

Турция има силно развити исторически връзки с Афганистан. В началото на 20-и век Афганистан е бил сред първите страни, признал младата Република Турция. До средата на 60-те години Турция е оказвала техническа и хуманитарна помощ на Афганистан и му е помагала в сферите на медицинското, юридическото и военното образование. Турция бе и единствената членка на НАТО (с мюсюлманско население), изпратила свои военнослужещи в Афганистан, но без участието им в бойни действия. Самата Анкара бе поставила условие да не участва в бойни операции. Благодарение на това нито един афганистански гражданин не е бил убит от турски войник.

Разбира се, Турция не забравя и собствените си интереси, като развива икономическо сътрудничество с Афганистан. Голям брой турски компании са регистрирани в страната, като повечето от тях се занимават със строителство. Очевидно е и че контактите с талибаните откриват пред Ердоган нови възможности. За да запазят властта си талибаните имат нужда от международна помощ и инвестиции, тъй като в момента те дори не са в състояние да плащат заплатите на държавните служители, казва проф. Ахмет Касъм Хан, експерт по въпросите, свързани с Афганистан. Според професора от истанбулския университет "Алтънбаш" Турция се опитва да стане "гарант, преговарящ, посредник" на талибаните с външния свят. Същевременно и редица западни страни смятат, че Турция би следвало да има много по-важна роля в региона. Явно поради тази причина германският външен министър Хайко Маас в края на август посети Турция и се срещна в Анкара с турския си колега Мевлют Чавушоглу, а генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Анкара може да изиграе ключова роля за разрешаването на конфликта в Афганистан.

Според някои анализатори Турция се опитва да води експанзионистична политика в Централна Азия, където има много тюркскоезични народи; явно Анкара целенасочено търси места, чрез които лесно да увеличи външнополитическото си влияние. Турция възнамерява да положи големи усилия за нормализиране на ситуацията в Афганистан, тъй като това означава, че ще тя се превърне в нещо като балансьор между Пакистан, Иран, Китай и Русия, а през размирната страна от хилядолетия минават и важни търговски маршрути, писа анализаторът Четинер Четин от "Хабертюрк". Експерти твърдят и че турците са успели да установят тесни връзки с редица бойци, свързани с талибаните. Турция е съюзник на съседен Пакистан, а се смята, че талибаните са били формирани след религиозни семинари именно там. Същевременно очевидно действията на Ердоган имат много по-рационални мотиви - като подобряването на напрегнатите отношения на страната със САЩ (които неотдавна заплашиха да наложат нови санкции на Турция заради намерението да купи още зенитно-ракетни системи С-400 от Русия), както и предотвратяването на масовия наплив на на мигранти от Афганистан в Турция. А страната, която държи "ключовете" за Афганистан, получава достъп до Южна и Централна Азия, т.е. основните мотиви на Турция са известни отдавна - доминиране и опит да се превърне в регионална сила.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: