В интервю за агенция DPA председателят на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер предупреди, че изтеглянето на американските атомни бомби от територията на Германия ще дестабилизира ситуацията в Европа, пише агенция "Фокус".
Според Ишингер при подобен сценарий Полша би искала да играе „по-активна роля“ и ще започне да настоява за разполагането на подобни оръжия на нейна територия. „Предполагам, че последствията ще бъдат катастрофални. В такъв случай НАТО ще се доближи още повече до Русия“, обяснява експертът. Ишингер смята, че в Германия, призовавайки за изтеглянето на американски бомби, не вземат предвид този момент.
В Германия в момента са в ход преговори за бъдещо коалиционно правителство на социалдемократи, „Зелени“ и Свободната демократическа партия. Първите две партии в различни моменти се изказваха „за“ изтеглянето на американските ядрени бомби.
Съгласно третата клауза от Договора „2+4“, който влезе в сила на 15 март 1991 г., ФРГ се отказа от собственото си производство, притежаване и обезвреждане на атомни, биологични и химически оръжия. До края на юни 1991 г. СССР изтегли всички военни ядрени компоненти от територията на бившата ГДР. Ядрените оръжия на САЩ обаче останаха на територията на страната като част от стратегическата концепция на НАТО за сплашване на потенциални противници. До 20 американски тактически ядрени бомби B-61, според непотвърдени сведения, се съхраняват във военновъздушна база близо до Бюхел, провинция Рейнланд-Пфалц.