22 Януари, 2021 18:36 2 694 13

Договорът за забрана на ядрените оръжия влезе в сила

  • ядрени оръжия-
  • хирошима-
  • ядрени бомби

На 24 октомври договорът събра 50 ратификации и това позволи да започне да тече 90-дневният срок преди влизането му в сила днес, на 22 януари

Договорът за забрана на ядрените оръжия влезе в сила - 1
Снимка: Shutterstock

Първият по рода си договор за забрана на ядрените оръжия влезе в сила днес, приветстван като историческа стъпка към избавяне на света от най-смъртоносните оръжия, но срещащ силна съпротива от страна на ядрените държави, пише "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Договорът за забрана на ядрените оръжия вече е част от международното право.

Това е кулминация на продължила десетилетия наред кампания, чиято цел е да се предотврати повторение на ядрените бомбардировки на САЩ на Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война. Но убеждаването на всички държави да ратифицират договора, изискващ от тях никога да не притежават подобни оръжия, изглежда тежка, ако не и невъзможна задача при сегашния глобален политически климат.

Когато договорът бе одобрен от Общото събрание на ООН през юли 2017 г., повече от 120 страни гласуваха за него.

Но нито една от деветте страни, за които се знае или се смята, че притежава ядрени оръжия - САЩ, Русия, Великобритания, Китай, Франция, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел - не го подкрепи, нито пък съставеният от 30 държави членки военен блок НАТО.

Япония - единствената държава в света, срещу която са извършвани ядрени атаки, също не подкрепи договора, макар че японците на преклонна възраст, оцелели от бомбардировките през 1945 г., настояваха да го направи. Самата Япония се отказва от използване и притежаване на ядрени оръжия, но правителството на страната заяви, че стремежът към налагане на забрана чрез договор е нереалистичен, след като има такова разделение по въпроса между ядрените и неядрените държави.

Въпреки това Беатрис Фин, изпълнителен директор на Международната кампания за ликвидиране на ядрените оръжия - организация, спечелила Нобелова награда за мир през 2017 г., чиято работа спомогна за приемането на договора, нарече влизането му в сила "наистина голям ден за международното право, за ООН и за оцелелите от бомбардировките на Хирошима и Нагасаки".

На 24 октомври договорът събра 50 ратификации и това позволи да започне да тече 90-дневният срок преди влизането му в сила днес, на 22 януари.

Фин заяви пред АП, че към вчерашна дата 61 държави са ратифицирали договора, а още една вероятно ще го направи днес, и "от днес ядрените оръжия ще бъдат забранени от международното право" във всички ратифицирали го страни.

Договорът изисква всички ратифицирали го държави "никога и при никакви обстоятелства . . . да не разработват, изпитват, произвеждат, създават, придобиват, притежават или складират ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства". Той забранява също всякакво предаване или използване на ядрени оръжия или ядрени взривни устройства и заплашването с употреба на подобни оръжия, изисква страните по него да насърчават подписването на договора от други държави".

Според Фин договорът е "наистина, много важен", защото сега ще се превърне в ключов нормативен документ заедно с Женевските конвенции за отношението към цивилните лица и войниците по време на война, и с конвенциите, забраняващи химическите, биологичните оръжия и противопехотните мини.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че договорът е подкрепа за многостранния подход към ядреното разоръжаване.

"Ядрените оръжия създават нарастваща заплаха и светът се нуждае от спешни действия, за да гарантира тяхното ликвидиране и предотвратяване на катастрофалните последици за хората и околната среда, до които ще доведе всяко тяхно използване", каза Гутериш във видеообръщение и добави: "Ликвидирането на ядрените оръжия остава най-голям приоритет в разоръжаването за ООН".

Но не и за ядрените държави.

Когато наближаваше ратифицирането на договора от 50-ата поред държава, за да може той да влезе в сила, правителството на Тръмп написа писмо до страните по договора, в което се казваше, че те правят "стратегическа грешка" и се призоваваше да анулират ратификациите си.

В писмото се посочваше, че договорът "връща часовника по въпросите на проверките и разоръжаването", и че той ще застраши подписания преди половин век Договор за неразпространение на ядрените оръжия, смятан за крайъгълен камък на усилията за неразпространение.

Фин възрази тогава, че забраната не може да подкопае неразпространението, тъй като тя е "крайната цел на Договора за неразпространение на ядрените оръжия".

Дарил Кимбъл, изпълнителен директор на Асоциацията за контрол на въоръженията, заяви, че появата на договора е историческа стъпка в усилията за избавяне на света от ядреното оръжие и той се "надява договорът да принуди ядрените държави да предприемат нови действия, за да изпълнят своя ангажимент за пълното ликвидиране на ядрените оръжия".

Фин каза в интервю, че в страните от НАТО има голяма обществена подкрепа за договора, а в страни като Белгия и Испания има все по-голям политически натиск в негова подкрепа. "Няма да спрем, докато не качим всички на борда", каза тя.

Организацията ще агитира също за лишаване от средства, оказвайки натиск върху финансовите институции да престанат да отпускат средства на между 30 и 40 компании, ангажирани с производство на ядрени оръжия и ракети, включително "Еърбъс", "Боинг" и "Локхийд Мартин".


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Шекел

    20 2 Отговор
    Кой е толкова т.п да смята такова нещо и че американците не трупат тайно ядрено оръжие.
  • 2 БАЙ Х@Й‼

    28 2 Отговор
    Първо страната която има ядрено оръжие в бази на страни които нямат такова да си го прибере !
  • 3 Още един международен закон

    14 4 Отговор
    Който Франция нарушава...а и не само тя

    Коментиран от #4

  • 4 🇨🇳=🏳️‍🌈

    3 15 Отговор

    До коментар #3 от "Още един международен закон":

    Завиждаш на Франция ли бе пдал китайски?

    Коментиран от #5, #6

  • 5 Oswaldo Honduras

    19 2 Отговор

    До коментар #4 от "🇨🇳=🏳️‍🌈":

    Кой е лудия дето ще завижда на Африканска кчинка като Франция
  • 6 Ел Греко

    9 3 Отговор

    До коментар #4 от "🇨🇳=🏳️‍🌈":

    Тоя е белен морков...само те като чуят ''Франция'' и ги хваща рядкото щастие.

    Коментиран от #7, #13

  • 7 Oswaldo Honduras

    16 2 Отговор

    До коментар #6 от "Ел Греко":

    Като чуем Франция и си представяме 90% черно население съставено от Африканци Араби Турци Арменци Кюрди и други дззззжагали

    Коментиран от #11

  • 8 Бозар

    18 1 Отговор
    Само на ядрените оръжия дължим липсата на трета световна война вече 75 години. Т.нар. "ядрено сдържане" е основен елемент в опазването на мира. Без ядрени оръжия досега да сме се изтрепали.
  • 9 ужас

    15 1 Отговор
    В Япония вече над 50% смятат , че атомните бомби са хвърлени от СССР. В дните , когато се отбелязват бомбардировките изобщо не се говори кой ги е извършил. И сега японците не са гласували за забраната, защото вероятно смятат че е много хубава да те затрупат с уран.
  • 10 ****

    10 1 Отговор
    Тази спечелила нобелова награда за мир,защото била спомогнала за приемането на договора за ликвидирането на ядрени оръжия,и кои страни са го приели този договор,тези които нямат ядрени ракети,тези награди ги раздават ей така за черните и очи.
  • 11 Stéphanie 🎲

    4 1 Отговор

    До коментар #7 от "Oswaldo Honduras":

    Живи да ви оплача аз вас - произнесе състрадателно бай Ганьо. - Ех, Пра̀тер, Пра̀тер!… Минавало ли ви е през ума какво нещо е туй Пра̀тера! Ама отде ще ви мине през ума. А да взема да ви разправям - не можете го разбра.
    Европейци сме ний, ама все не сме дотам!…😉🥴Кога беше Франция драскач ????
  • 12 Stéphanie 🎲

    11 0 Отговор
    Бога ми та ние сме в биологична война 😕.
    Единици хора в България знаят, че в сърцето на Америка се издига величествен окултен монумент, върху който са гравирани 10 заповеди на 8 езика!
    Или това е конституцията на Новия световен ред! Първата заповед гласи: „Населението на земята не трябва никога да превишава 500 000 000 души“!
    Това означава, че 6 милиарда души на нашата планета трябва да бъдат ликвидирани! КАК?
    Десетилетия наред световният елит използва няколко основни средства в изпълнение на своята програма за депопулация: изкуствено предизвикване на войни, епидемии, болести, глад и жажда, природни катаклизми, атентати, тайно и явно военно експериментиране.
    Филмът „Матрицата“ ясно отразява тази убийствена философия на окултния елит - Илюминати!
    Всички, които са го гледали, ще си спомнят думите на агент Смит: „Човешките същества са болест, рак за тази планета! Същинска чума! А ние сме лекарството!“.
    Последните най-модерни оръжия на Илюминати в борбата им с „човека-рак“ са геофизичното и биологично оръжие!
  • 13 ел Мадуру

    2 2 Отговор

    До коментар #6 от "Ел Греко":

    също с вмирисаното сирене, бесни кучета го хапят, когато чуе за моркува.