Отидете към основна версия

3 878 26

Революционерите от BioNTech: скоро лек срещу рак?

  • biontech-
  • пфайзер-
  • ваксини-
  • лек-
  • рак-
  • лекари-
  • доктори-
  • германия-
  • революция

Сега фирмата се връща към основната си задача. Ще има ли скоро лек срещу рак?

Снимка: Shutterstock

Съпрузите Йозлем Тюреджи и Угур Шахин основават своята компания BioNTech, станала известна с ваксината си срещу COVID-19, през 2008 година в Майнц. Още тогава надеждата им е да революционизират лечението на рак. Те успяват да разработят метод срещу рака, базиращ се на иРНК-технологията. През последните две години обаче компанията преустанови работата си по него заради нуждата от създаване на ваксина срещу коронавируса. Разработената от BioNTech ваксина срещу COVID-19 се базира именно иРНК-технологията.

Нова фабрика в Майнц

Сега BioNTech се посвещава отново на основната си цел: намирането на лек срещу рака. Междувременно в Майнц беше завършен грубият строеж на „първото в света съоръжение от този вид за производство на индивидуализирани продукти за имунотерапията срещу рак", както обявиха от самата компания. Производството в новата фабрика с 500 работни места трябва да започне през 2023 година. Йозлем Тюреджи и Угур Шахин искат да произвеждат там годишно по над 10 000 партиди за индивидуално назначена терапия на онкоболни пациенти. Както и ваксината срещу COVID-19, тези продукти ще са базирани на иРНК-технологията.

Вече са налице и първите успехи: през ноември стана известно, че разработена от BioNTech имунотерапия срещу рак на кожата е предложена за одобрение в САЩ по ускорена процедура. Американската агенция за контрол на лекарствата FDA е дала на препарата етикета „Fast-Track", който облекчава процедурата по разработка и внедряване на лекарства срещу тежки заболявания. В момента въпросният медикамент се намира във втората си клинична фаза на изпитания. BioNTech са си поставили за цел да разработят и успешна имунотерапия срещу рак на дебелото черво. За разлика от ваксините срещу COVID-19, медикаментите срещу рак няма да имат превантивна функция, а ще се прилагат след установяване на заболяването.

Конкуренция от САЩ

И американската копания Moderna, която също разработи успешна иРНК- ваксина в сегашната пандемия, форсира търсенето на лек срещу рака. В началото на ноември от фирмата обявиха, че работят върху четири различни терапевтични съставки срещу рака. Също и американската компания Variantyx, заедно с експерти от болницата „Роберт Бош" в Щутгарт, са в търсене на индивидуализирани методи за лечение на рака. А в Германия стартъп компанията Abalos разработва метод, при който с помощта на специални вируси ще бъде активирана имунната система на болните от рак. Много от тези методи все още са във фаза на разработване - тоест, далеч от пускането им на пазара. Кога първите от тях ще бъдат на разположение на пациентите с рак, засега не може да се каже. Но ако успешно преминат клиничната фаза на изпитания, препаратите на BioNTech имат добри шансове да станат готови сравнително бързо.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: