Отидете към основна версия

4 318 37

Рекордна бедност в Германия през 2020 година

  • германия-
  • икономика-
  • бедност-
  • пандемия

Приблизително четири пети от населението през 2020 г. е имало късмета да не загуби доходите си заради коронавируса

Снимка: shutterstock

Според проучване на Германския паритетен съюз за социални грижи, броят на бедните хора в Германия е достигнал рекордно ниво през 2020 г. - 13,4 милиона, което съответства на 16,1% от населението. Нивото на бедност в страната непрекъснато нараства поне от 2006 г. насам и не се очаква обрат в тази тенденция. В същото време разривът между по-богатите южни провинции и останалата част на страната стават все по-забележими, коментират в редакцията на германския национален ежедневник Die Welt.

Ръководителят на Германския паритетен съюз за социални грижи Улрих Шнайдер коментира данните като „нов, тъжен рекорд“ за ФРГ. Според редакцията обаче те се вписват в картината от миналите години: „ако погледнете 2006 г., можете да видите устойчива тенденция на нарастване на бедността, която изглежда няма да бъде прекъсната и през 2020 г. През 2006 г. 14% от населението на Германия е било бедно“, пише изданието.

Както Шнайдер обясни, има различни причини, поради които не е имало наистина голям скок в статистиката за бедността въпреки пандемията. Приблизително четири пети от населението през 2020 г. е имало късмета да не загуби доходите си заради коронавируса. По-специално става дума за пенсионери, държавни служители, както и служители в публичния сектор. Други граждани с ниски доходи вече така или иначе са живеели под прага на бедността, така че не оказват влияние върху статистиката, предаде Фокус.

Коефициентът на бедност, който се е повишил със „само“ 0,2% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., преди всичко показва, че мерките за подкрепа, предприети от федералното правителство на Германия и регионалните власти, са помогнали да се предотврати появата на още повече бедни хора в страната. Обезщетенията на непълно работно време, както и обезщетенията за безработица, очевидно са спасили много хора от падане под линията на бедността по време на кризата, подчерта Шнайдер.

Проучването, наречено „Бедност в пандемия:, установи, че сред загубилите доходи в резултат на кризата с коронавируса са преди всичко са работещите граждани, а сред тях - и самостоятелно заетите. Ако през 2019 г. бедните са 8% сред работещите като цяло и 9% сред самонаетите, то според ново проучване броят на бедните сред работещите е 8,7%, а сред самонаетите - цели 13%.

Освен тези показатели, социално-демографската рискова група остава същата като през предходните години - това са домакинства с три и повече деца (30,9%) и самотни родители (40,5%). Те продължават да имат най-висок процент на бедност сред всички домакинства. В изключително голяма степен бедността засяга и безработните (52%) и хората с ниско ниво на образование (30,9%). Същото се отнася и за хората с миграционен произход (27,9%) и без германско гражданство (35,8%).

Ако се сравни ситуацията в различните провинции на Германия в съответствие с получените данни, може да се установи, че разликата в нивото на благосъстояние между Бавария и Баден-Вюртемберг, от една страна, и останалата част от Германия, от друга, само се е засилила.

Докато в двете посочени южни провинции на страната коефициентът на бедност е 12,2%, което е значително по-ниско от средното за Германия, в останалите общият процент на бедност е 17,7%. Разликата между Бавария с 11,6% бедни и провинцията с най-лошо представяне в тази област - Бремен с 28,4% - сега е 16,8%. Мекленбург-Предна Померания, Берлин и Саксония-Анхалт също имат изключително високи нива на бедност от около 20%, пише още Die Welt.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: