Русия разполага със запаси от полезни изкопаеми, които никога нямало да се изчерпят. Това обяви ръководителят на Министерството на природните ресурси Александър Козлов в интервю за "Известия".
Според него страната не я грозял недостиг на ресурси.
"Имаме една от най-богатите държави от гледна точка на полезни изкопаеми, запасите никога няма да свършат. Въпросът е в тяхната икономика, в рентабилността на запасите", коментира Козлов.
Той поясни, че имало геоложки запаси, извлекаеми, а също и рентабилни - такива, които е икономически изгодно да се добиват.
"Те са повече от 300: това е само това, което се търси от промишлеността, търсено от местните отрасли", посочи Козлов, подчертавайки, че Русия заемала водеща позиция в производството на нефт и газ, както и злато, сребро и мед.
Министърът смята, че най-големи перспективи в тази област имали Далечният изток, Сибир и Арктика.
"Това се дължи преди всичко на техния огромен потенциал за идентифициране на нови големи находища", отбеляза той.
Козлов също разказа, че всяка година в Русия се откривали около 50 нови находища на въглеводороди. Най-големите и уникални се намирали в Арктическата зона, включително на шелфа, в Красноярския край и Якутия. В близко бъдеще Министерството на природните ресурси планира да подготви поне седем перспективни зони за лицензиране, допълни началникът на ведомството.
По думите му се очаквало златните резерви да се увеличат на ниво от 350 тона, като най-голям принос щели да имат Якутия, Забайкалския край, Иркутска и Магаданска области. За среброто - с 9,5 хиляди тона, лидери са също Якутия и Забайкалския край, за мед - около 350 хил. тона, увеличението ще бъде осигурено главно от Алтайския край и Башкирия.