Правителственото намерение за задължителна ваксинация срещу COVID-19 в Германия се превърна в един от най-чувствителните политически въпроси във федералната република. По тази причина расте и натискът върху новата управляваща коалиция да обясни как точно смята да го приложи на практика, предаде ДПА, съобщи БТА.
Въпреки че повечето партии отляво и отдясно подкрепят подобна стъпка, първоначално обявеният срок от канцлера Олаф Шолц задължителната ваксинация да стане факт "в началото на февруари или на март" изглежда все по-малко вероятно да бъде спазен. Трите партии в управляващата коалиция заявиха, че най-добрият начин това да стане е чрез внасянето на законопроект от отделни депутати или група депутати - а не чрез внасянето на единен законопроект на кабинета. Ако бъде последван предложеният модел, депутатите в Бундестага ще бъдат свободни при гласуването на законопроекта да гласуват за или против него по съвест, без да е нужно да се съобразяват с партията си.
Опозиционните консерватори разкритикуваха този подход и призовават правителството да излезе със свой проект на закон, съзнавайки, че компромисът между левите и либералите в управляващата коалиция може да е трудно постижим. Торстен Фрай, високопоставен представител на консервативния блок в парламента, заяви, че Християндемократическия съюз (ХДС) и съюзниците им от Християнсоциалния съюз (ХСС) няма да предлагат свой законопроект и прати топката изцяло в полето на управляващите. "Ако правителството смята, че задължителната ваксинация е начинът да ни измъкне от пандемията, то трябва за тази цел да направи законодателно предложение", каза Фрай.
Един от здравните експерти на Зелените - втората по сила партия в управляващата в Германия левоцентристка коалиция - отвърна, че блокът ХДС/ХСС играе политически игри. "Призовавам блока ХДС/ХСС да не жертва обществената си отговорност в името на партийната тактика", каза пред ДПА зеленият депутат Янош Дамен. Много от хилядите хора, които редовно демонстрират в Германия срещу политиката на властите за борба с коронавируса, са ядосани от възможността да бъде въведена задължителна ваксинация. Близо 30 процента от населението - включително и част от децата - не са имунизирани.
Правителството преди това прокара законопроект, с който ваксинацията стана задължителна за работещите в здравния и социалния сектор. Законът изисква те да се ваксинират до средата на март. Един от възможните варианти за правителството е постепенно да разширява това изискване сектор по сектор. Етичната комисия на Германия даде принципното си съгласие за задължителната ваксинация. Високопоставеният представител на либералната Свободна демократическа партия (СвДП) и заместник-председател на парламента Волфганг Кубики даде знак, че до напредък по въпроса може да не се стигне бързо. "Радвам се, че германският Бундестаг си дава време да размисли по въпроса. Смятам, че бързането е грешният път", каза той пред телевизия Цет Де Еф.