"Съвместното честване на годишнината на Гоце Делчев е политическо решение на правителствата на двете страни, проява на добра воля на двете правителства, но съвместната историческа комисия няма участие в него" - каза в интервю за македонската телевизия "Телма" Драги Георгиев, съпредседател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония, предаде БТА.
Повод за въпроса за съвместното честване на 15-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари тази година в Скопие към Драги Георгиев беше и оповестеното вчера писмо от историци и интелектуалци от Република Северна Македония, в което те заявяват, че "правото и свещеният дълг да почитат Гоце Делчев принадлежи само на македонците. " "Това е начинът, по който не трябва да се пази македонският интерес. Това писмо е крайна политизация на историята и оръжие в ръцете на всички, които не искат да се направят промени нито в нашата, нито в българската историография", беше коментарът на Драги Георгиев, който припомни, че това е третото поред съвместно отбелязване на годишнина на Гоце Делчев, което правителствата на двете държави осъществяват, което е "жест за релаксиране на политическата атмосфера, но обществеността трябва да бъде информирана, че комисията все още няма решение за конкретен текст за Гоце Делчев"- заяви Георгиев.
Той припомни, че съвместната историческа комисия има постигнато съгласие и формулировка за съвместните чествания на цар Самуил, Св. Кирил, Св. Методий, Св. Наум и Св. Климент, но "след приемането на политическата декларация в българския парламент работата на комисията замръзна". "Надявах се обществеността да се дефокусира от нашата работа, но това очевидно не е така. Трябва да продължим да разговаряме. Ако двете държави поставят комисията като една от работните групи, сме длъжни да го направим, да запазим достойнството и на двете страни и да постигнем някакъв резултат. Резултати може да има само ако има диалог, независимо от това, че някои изявления не дават много оптимизъм", каза Драги Георгиев.
"Бих искал да се посветим на учебниците. Проблемите, забележките от наша и тяхна (българска) страна е добре да се опитаме да ги решим. Докато не се създаде друга, по-релаксирана политическа атмосфера, бих оставил настрана въпросите съвместните чествания. Дори бих бил още по-радикален - доколкото в този момент историческата комисия прави проблем по пътя, по който са тръгнали двете правителствата, бих бил съгласен да се замрази работата за година-две, защото отново имаме чувството, че тази комисия създава проблеми. Ако наистина се търси напредък между България и Република Северна Македония в други области, това не би било толкова страшно, защото ние от 70 години сме в историографски конфликт с България. Година или две замразяване на работата на комисията не би значело нищо, а може би би допринесло да потръгнат другите работи", каза съпредседателят на съвместната историческа комисия.