Отидете към основна версия

2 736 32

Ще има ли руска инвазия в Украйна: истини, догадки, заблуди

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • инвазия-
  • заблуда-
  • нато-
  • европа-
  • сащ-
  • владимир путин

Какви са целите на Путин? Ще нахлуе ли Русия в Украйна?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Танкове и военна техника от Русия и Беларус, военни учения от Балтийско до Черно море - от седмици тези кадри пораждат тревога дали не се задава въоръжен сблъсък или дори война. Руското ръководство повтаря, че няма намерение да нахлува в Украйна, но и не обяснява с каква цел трупа войски по границата. В края на януари Русия отмени предвидените в рамките на ОССЕ взаимни военни инспекции до края на февруари, като обясни това с пандемията. Благодарение на сателитни снимки и снимки от социалните мрежи обаче е възможно и независимо наблюдение на придвижванията на войските.

Кой какво казва

Неизвестността се подсилва от някои изявления на западни политици и военни, които отправят предупреждения. С това обаче те внасят и допълнителна несигурност. Британският "Таймс" например цитира норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре, че подкрепяни от Русия хакери са взели на прицел норвежки институции. Всъщност обаче премиерът явно е имал предвид кибератаки от миналото. Различни реакции породи и решението на американското външно министерство да изтегли семействата на дипломатите си от Украйна. Великобритания също отзова някои свои служители и техните семейства, докато ЕС все още не вижда причини за подобна стъпка. Агенция Ройтерс пък цитира трима американски военни, според които до границата с Украйна били транспортирани кръвни банки и медицински материали, което говорело за предстояща руска военна акция.

Но тъкмо украинското ръководство критикува някои изявления и действия на американското правителство като прекалени. Не само президентът Зеленски, но и служители в апарата за сигурност описват ситуацията като не така застрашителна. Разликата в оценките се дължала на различните възможности за разузнаване, с които разполагат двете страни. Както и на това, че Украйна вече от 8 години се намира в ситуация на война, което променя погледа над нещата. Освен това правителството в Киев искало да предотврати всяването на паника сред населението и задълбочаване на икономическата криза.

Преди това британското Външно министерство пък беше предизвикало удивление с информацията, че има сценарии за инсталирането на проруско правителство в Киев. Като възможен водач на подобен преврат бе назован бившият депутат Евгений Мураев, който е лидер на малка партия и собственик на медия. Украински експерти обаче смятат, че въпросният човек далеч не е толкова влиятелен и оценяват проруските сили в Украйна като изпокарани и слаби. Самият Зеленски наскоро също предупреди за опасността от държавен преврат, в който можел да е замесен олигархът Ринат Ахмедов. Предполага се обаче, че това му изявление е било с вътрешнополитическа насоченост - с цел да ограничи влиянието на някои олигарси. Затова е трудно да се прецени какво означават проведените наскоро арести на хора, за които се твърди, че са искали да организират масови безредия в Украйна.

Общата несигурност се подсилва от спомените за анексията на Крим и конфликта в Донбас, в които Русия действаше отначало потайно, а Путин призна очевидното участие на руски войски чак постфактум. С цел да преценят ситуацията по-обективно наблюдателите следят какви изявления се правят от обкръжението на руското ръководство и как те се отразяват в медиите, дали се подклаждат допълнителни настроения срещу Украйна и Запада, как се информира за различни действителни или измислени случки, включително и такива под "фалшив флаг", които биха могли да послужат като оправдание на евентуално руско нахлуване в Украйна.

Какъв е планът на Путин: въпросът на въпросите

В центъра на всички догадки стои въпросът какво ли е замислил Путин. Исканите от него гаранции за сигурност се интерпретират като желание за нова архитектура на сигурността в Европа: САЩ да се изтеглят, а Русия да получи възможност за военен контрол, простиращ се извън границите на Руската федерация. До този извод достига например Фиона Хил, бивша сътрудничка на Националния съвет за сигурност по времето на президента Доналд Тръмп. Като ориентир служи и един текст на Путин "За историческото единство на руснаци и украинци", писан през 2021. Там той развива тезата, че Украйна може да е независима само в тясна обвързаност с Русия, защото от над 1000 години руснаците, беларусите и украинците били един народ. И понеже Путин е оправдавал свои военни акции с необходимостта да защити руско население, това негово съчинение се интерпретира като аргументация и за по-нататъшна агресия в Украйна.

Независими информации за ситуацията в Източна Украйна дава наблюдателската мисия на ОССЕ. Нейният мандат обаче беше ограничен, достъпът на наблюдателите редовно се ограничава от проруски сепаратисти, а техните дронове и камери се унищожават. През септември Русия реши да не удължава мандата на мисията на ОССЕ по руско-украинската граница, с което бе отнето едно средство за повишаване на доверието и прозрачността. Загубата на взаимни възможности за контрол допълнително увеличава несигурността.

Автор: Силвия Щьобер

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: