Отидете към основна версия

12 115 32

САЩ тихомълком сключиха сделка с Русия

  • сирия-
  • сделка-
  • сащ-
  • оон-
  • русия-
  • война-
  • озхо-
  • иран-
  • башар асад-
  • съвет за сигурност

Споразумението между САЩ и Русия ще намали рязко дебатите на Съвета за сигурност относно химическите оръжия в Сирия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Съединените щати тихомълком сключиха сделка с Русия, която облекчава политическия натиск върху Сирия в ООН, съобщава изданието Foreign Policy. Предложението, което все още е в процес на преговори от Съвета за сигурност, отразява нарастващата умора на държавите-членки от привидно безкрайно шествие от срещи, за които дипломатите твърдят, че пречат на един и същи материал, изострят кавгата на големите сили и водят до отчайващо малко конкретни постижения, предаде De Re Militari.

Но предложението също така представлява последната от поредица от постепенни отстъпки, които САЩ и други западни сили правят на Русия, която председателства съвета този месец. Тези отстъпки произтичат от ключови външнополитически цели на САЩ: избягване на сблъсък с Москва и осигуряване на хуманитарна спасителна линия за придвижване на доставки от Турция към Северозападна Сирия, която Русия иска да затвори. Съединените щати и Русия представиха предложението си пред други членове на Съвета на 31 януари, в деня, когато висшите пратеници на двете страни на ООН Линда Томас-Гринфийлд и Василий Небензия размениха обвинения относно Украйна. Планът получи първоначално отхвърляне от някои членове на съвета, които заявиха, че се нуждаят от повече време, за да обсъдят спецификата му. Очаква се обаче в крайна сметка той да бъде одобрен, може би с незначителни изменения, от целия съвет.

Споразумението между САЩ и Русия ще намали особено рязко дебатите на Съвета за сигурност относно химическите оръжия в Сирия, като ще замени ежемесечните с тримесечни срещи, въпреки факта, че Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) продължава да се бори със служители на режима в Сирия за достъп до райони, в които е използвано химическо оръжие. Възпрепятстването от страна на режима в Сирия на международните инспектори от ОЗХО се засили през последните години, включително отказът на визи и унищожаването на предишни доказателства за химически атаки. Дамаск многократно използва химически оръжия. Междувременно Русия се опита да подкопае легитимността на ОЗХО, като организира поредица от неформални брифинги на Съвета за сигурност, известни като заседания по формула на Ария, като кани гости, критикуващи или предоставящи алтернативни констатации на тези на базираната в Хага служба за наблюдение на химическите оръжия. (Името на тези срещи идва от венецуелския дипломат Диего Ария, който извършва брифинги с обикновени хора на място в конфликтни зони без съгласието на всички членове на съвета.)

Споразумението между САЩ и Русия също ще намали броя на срещите за обсъждане на политическия преход на Сирия от една на месец на една на всеки два месеца. Тази среща ще бъде притисната към сесия, посветена на хуманитарната криза. Този ход, според някои наблюдатели, сигнализира за отслабващ интерес на съвета към преследване на споразумение за споделяне на властта в Сирия, което изглежда малко вероятно да стане реалност. От 2012 г. поредните генерални секретари на ООН наеха някои от най-известните специалисти за отстраняване на неизправности в организацията, включително бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан и бившия алжирски външен министър Лахдар Брахими, за да изградят коалиционно правителство и да сложат край на кървавата гражданска война в страната. Всички те се провалиха. Бившият норвежки посланик Гейр Педерсен, който заема поста специален пратеник на ООН за Сирия от октомври 2018 г., няма повече успех. Сирийският президент Башар Асад постепенно затвърди властта си с помощта на Русия и Иран, предлагайки малка надежда за споразумение за споделяне на властта.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания