Планът на управляващата ПСР за съвременното турско "нашествие" в страни с османско минало е систематичен, методичен, скъп, но какво цели, пише "Грийк сити таймс".
Кратко бизнес пътуване до Сараево през 2016 г. се оказа разкриващо - ако не и шокиращо - за очевидно систематичната, методична и скъпа политика на Реджеп Тайип Ердоган за проникване в някога светския, мултикултурен град на бивша Югославия.
На една ръка разстояние, както в никоя друга част на света, в Сараево се намират места за поклонение за всички религии и доктрини.
Ето как бурната история на града тече по течението на река Босна в продължение на векове, белязана от убийство, което в крайна сметка доведе до Първата световна война и най-дългата обсада на столица в историята на съвременната война.
През 2016 г. историческият център е изцяло на мюсюлманското население. Една разходка по улиците е достатъчна, за да разберете. Това не бе само поражението на сръбското население.
Това бе поражението на мултикултурализма, секуларизма, мултинационализма и мултикултурализма - понятия, синоними на града, който те наричат "Йерусалим на Европа" и "Йерусалим на Балканите".
С директни полети от Турция и много арабски страни до някогашния град с различни разновидности на музика, чувате само една "песен" - ислямския мюезин.
Жени със забрадки, бурки, хиджаби и чадъри обикалят по живописните алеи, обитавани някога от млади пънкари, художници и музиканти...
Джамиите бяха издигнати извън историческия център и когато попитах "с чии средства?", сръбските жители отговаряха "на Ердоган".
Междувременно турският президент подкрепи създаването на Османистика в университетите в региона.
Политиката на Турция за меко, но дълбоко проникване на Балканите като цяло е дългогодишна и проследява османското историческо минало.
Това е ярко описано в неотдавнашна статия в турския всекидневник Sabah по повод неотдавнашното посещение на Ердоган в Босна и Херцеговина.
Защо строи тези нови "мостове"? Какъв е средносрочният и дългосрочният план на правителството на ПСР на Ердоган? Отговорът включва ли Гърция?
Стратегическа дълбочина
"На първо място, това е част от дългосрочна политика, която бе официално обявена с и теоретичната рамка от (бившия турски министър-председател Ахмет) Давутоглу", казва професорът по османска и турска история в университета Пантейон, Антонис Хаджикириаку.
"Това не се случва само на Балканите. Това е така наречената стратегическа дълбочина, която включва консолидирането на религиозни, политически и икономически връзки със страните от пост-османския свят".
"Това се случва и в Близкия изток, и в Кавказ, и в Грузия, и в Северна Африка, и в Сирия с войната или в Либия", обясни той.
Ето защо турското присъствие на Балканите "не трябва да бъде изненада", тъй като освен това "акцентът е поставен върху страни с мюсюлманско население".
Проникването на Балканите не е точно част от турски фронт срещу Гърция.
"Докато можем да кажем, че в контекста на гръцко-турското напрежение тази политика може и е включена, но тя не съществува заради нея", обясни Хаджикириаку.
"Политиката на разширяване за Турция, като страна с водеща роля, действа спомагателно, но и автономно", каза той. "Не само в постосманското пространство, но и в ислямския свят като цяло".
Ислямизация и турцизиране в окупираните територии на Северен Кипър
Анкара спонсорира академични резиденции, мозъчни тръстове, строеж на джамии, пуска директни полети до Прищина, Сараево и т.н.
"Това наистина е една от най-разширените мрежи за влияние на Балканите, датираща от десетилетия от началото на привържениците на Гюлен", каза Хаджикириаку.
Той добави, че акцентът е бил основно върху образованието и създаването на училища, със силно пропагандиране на принципите на движението Гюлен.
Турското проникване според професора е шокиращо и в Кипър, защото едно общество е премахнало светския си характер. "Това е ново явление в контекста на ислямизацията на окупираните територии", отбеляза Хаджикириаку.
"Координирана културна атака на Анкара е и систематично последните години и чрез турски сапунени опери. Продукт за износ с огромна гледаемост по телевизиите".