В Югоизточна Азия засега няма нито една действаща АЕЦ, но всичко може да се промени. Индонезия, Виетнам и Филипините обявиха намерения да построят атомни централи, за да задоволят нарастващите си потребности от електроенергия и да намалят зависимостта си от изкопаеми горива.
Енергобалансът на Югоизточна Азия се състои от 80% изкопаеми горива, а останалото се пада на възобновяеми източници – ВЕЦ. В началото на този месец в Индонезия представиха законопроект, който предвижда строителство на първата АЕЦ до 2045 г. Четвъртата по численост страна в света планира да създаде регулатор за контрол за развитие и експлоатация на АЕЦ.
Във Виетнам развитието на атомната енергетика е „неизбежна тенденция“, заяви наскоро министърът на промишлеността и търговията Нгуен Хонг Диен. През 2016 г. проектите за строителството на две АЕЦ от руската „Росатом“ и японската Japan Atomic Power бяха прекратени заради липса на средства.
Във Филипините новоизбраният президент Фердинанд Маркос-младши разглежда възможността за възстановяване на АЕЦ „Батан“, разположена на 80 км от столицата Манила. Тя бе завършена през 1984 г., но така и не бе въведена в експлоатация. В края на май филипинският президент се срещна с посланика на Южна Корея, за да обсъди плановете за възобновяване на централата.