Държавният департамент на САЩ обяви вчера нови визови ограничения срещу 28 кубински висши служители, които според ведомството са замесени в потушаването на преобладаващо мирните протести в Куба преди близо година, предаде Ройтерс.
В изявление американското външно ведомство посочва, че ограниченията се отнасят до висши членове на кубинската комунистическа партия и служители, които работят в комуникационния и медийния сектор в страната.
Кубинският външен министър Бруно Родригес осъди остро в социалните медии американските мерки и политика спрямо Куба малко след оповестяването им и каза, че те нарушават международното право. Предвид неуспешния опит да предизвикат народно въстание в Куба през 2021 г., американското правителство и неговият държавен секретар се опитват да дискредитират народната победа над империалистическата агресия, каза Родригес.
Хавана твърди, че американското икономическо ембарго от времето на Студената война, заедно с предполагаемите опити за подклаждане на протестите на острова целят сваляне на комунистическото правителство.
След началото на протестите на 11 юли 2021 г., които бяха най-мащабните от десетилетия, властите на карибския остров осъдиха стотици кубинци ефективно по обвинения, вариращи от нарушаване на обществения ред до организиране на размирици. Други дисиденти избягаха от острова и живеят в изгнание.
Държавният департамент на САЩ обвини кубинските власти, които са обект на нови визови санкции, че прокарват политика, довела до свързани с насилие несправедливи задържания на хора, симулация на съдебни процеси и присъди от десетки години след масовите демонстрации.
Тази седмица НПО „Хюман райтс уоч“ каза, че правителството в Хавана „систематично“ е нарушавало правата на протестиращите, за да попречи на по-нататъшни демонстрации.
Няколко правозащитни групи призоваха правителствата на други латиноамерикански и европейски държави да се вгледат по-задълбочено в последиците от миналогодишните протести.
Вчера Държавният департамент каза, че кубинското правителство е прибегнало и до ограничаване на интернет връзките, за да не позволи на хората в Куба да общуват помежду си и да блокира комуникациите с външния свят.
Служители в държавните медии продължават да участват в кампания срещу хвърлените в затвора протестиращи и техните семейства, които говорят публично за съдебните дела срещу близките си, посочва американското дипломатическо ведомство.