Отидете към основна версия

2 458 29

Естония има най-високата инфлация в Еврозоната. Цената плащат бедните

  • естония-
  • инфлация-
  • храна-
  • бедност-
  • пенсионери

Повишените правителствени разходи, по-голямото потребителско търсене, растящите цени на енергията и войната в Украйна водят до стремглав ръст на инфлацията

Снимка: Shutterstock

"Не мога да си купувам скъпа храна. Трябва да следя цените", казва 78-годишната естонка Ане, която дори е започнала да работи. Естония е най-богата от балтийските страни, но се бори с най-високата инфлация в еврозоната.

Естония е смятана за най-богатата от трите балтийски държави. Същевременно тя е и страната с най-високата инфлация в еврозоната. От края на 2021 г. заплатите на работещите са скочили средно с 10 процента. Повишените правителствени разходи, по-голямото потребителско търсене, растящите цени на енергията и войната в Украйна обаче водят до стремглав ръст на инфлацията. През май тази година тя достигна повече от 20 процента.

Пенсионерите са тежко засегнати

Това оказва особено силно влияние върху живота на най-бедната част от населението в Естония - пенсионерите. 78-годишната Ане Линде работи в музей. Тя говори четирите езика и се интересува от история - на пръв поглед изглежда, че това е добро място за нея. Но Ане тук не по собствено желание - нарастващите разноски и поскъпналият живот са я принудили да си намери работа за през лятото. "Опитах се да живея като спестявам, за да не си причинявам още по-големи страхове от тези, които скокът на цените създаде. Тази работа ми е много необходима", разказва тя.

Строителният бранш в страната е особено тежко засегнат от растящите цени. Заради войната цената на материалите е нараснала значително.

"Ако строиш апартаменти, това означава, че всеки един от тях ще струва около 20% повече", казва финансовият директор на строителната компания AS Merko Ehitus Урмас Сомелар.

Естонската централна банка очаква инфлацията да се забави през 2023 г., но предупреждава, че потребителските цени ще останат високи и през идните години.

Инфлацията увеличава бедността

Проблемите на Ане Линде са много по-елементарни. "Не мога да си купувам скъпа храна. Трябва да следя цените. Особено на маслото. Разликите в цените могат да бъдат доста големи", разказва тя.

Тя получава държавна пенсия и няма как да спечели от растящите заплати. През по-голямата част от годината нейният разполагаем доход ще остане непроменен, докато цената на живота се покачва. Единственото, което ѝ остава, е да се приспособи към ситуацията.

Ане казва, че се опитва да яде по-малко и да употребява ток възможно най-пестеливо. Надява се, все пак някой ден цените ще паднат. Това, което в момента ѝ остава, е да затегне колана.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: