След пет месеца война, руската агресия срещу Украйна наближава повратна точка. Украинските власти обявиха контранастъпление на въоръжените сили на Украйна и нанесоха удари от HIMARS по критични цели на руските окупационни сили. Експерти говорят за нарастваща заплаха от ядрена ескалация: ако Украйна наистина успее да обърне хода на военните действия и Кремъл е изправен пред реална опасност да загуби не само Херсон, но и Крим, ще бъде ли Путин готов да използва ядрено оръжие? Във връзка с това особено актуален става въпросът за психичното здраве на руския диктатор. Американският неврохирург и професор по психиатрия от Калифорнийския университет Джеймс Фалън, специалист по психопатични разстройства на личността, не се съмнява, че Путин е типичен психопат, който губи контрол над себе си. По думите на професора в такава ситуация той е изключително опасен и напълно способен да използва ядрено оръжие. Съветът на психиатъра към Запада е да не проявява слабост, но и да не прави резки движения. Анализът му е публикуван от изданието The Insider, пише Actualno.com.
Диагнозата на Путин
От няколко години следя действията на Владимир Путин, опитвайки се да проуча и пресъздам хода на мислите му за взетите решения. Успях да общувам с бивши ръководители на Украйна, както и с представители на ръководството на Русия, Чечня, Беларус и Германия, и прочетох всичко, което можах да намеря за неговото възпитание и развитие. Не можете просто да видите някого по телевизията и да кажете: "Това е психопат". Но според мен Путин действително имаше важни предпоставки за развитието на така наречените личностни разстройства от клъстер В - най-опасните, включително психопатия и нарцистично разстройство на личността. Какво е психопатия? Използвам определението за психопатия, предложено от американския психиатър Хърви Клекли, който през 1941 г. в книгата си "Маската на здравия разум" описва психопата като човек, който изглежда нормален и прави всичко, за да поддържа тази илюзия, но ако погледнете корена, най-дълбоките черти, всички психопати имат ниска емоционална емпатия. Те са манипулатори, егоисти, агресори в най-висша степен. Изглеждат безстрашни, не изпитват съжаление, разкаяние или вина. Проявяват безчувственост и поставят себе си над всички. Психопатите се делят на първични и вторични. Те имат подобно токсично поведение, но причините и биологичната основа на тези две психиатрични разстройства са различни.
Личността на първичния психопат се залага от раждането до две или три години. Това се случва чрез генетичен процес, наречен "епигенетично маркиране": регулацията на ключовите гени се променя почти необратимо поради травма и излагане на хормони на стреса (особено кортизол) върху генетичните регулатори на гените на стреса, а следователно и хормоните във фронталните и темпоралните дялове на мозъка. Вторичният психопат (известен още като социопат) има по-слаба генетична предразположеност към това разстройство и промените, причинени от емоционално, физическо, сексуално насилие или тормоз, за него са частично обратими. Има голяма разлика в поведението на първичните и вторичните психопати (социопати). Например социопатът разбира аморалността на действията си, но не може да спре, а психопатът е убеден, че постъпва правилно. Той вярва в своята правота. Това е съществена личностна черта на истински първичен психопат: той никога не се съмнява, че постъпва правилно. Това не е преструвка и не е опит на нормален човек да оправдае свое злодеяние. Към този тип психопати според мен се отнася и Владимир Путин. Както е характерно за всички хищнически разстройства на личността от клъстер В, психопатите, подобно на училищните хулигани, винаги търсят слабост в своите жертви. Те майсторски отгатват мислите на човек или група хора, които са избрали за обект на своята агресия. Психопатите са един вид вътрешновидови хищници, чиято плячка са други хора. Като всеки агресор те са провокирани от слабост. Главната дарба на психопатите е да разчитат емоциите и поривите на другите на фона на неспособността да ги изпитат С други думи, "емоционалната емпатия" не е достъпна за тях. И обратното – "когнитивната емпатия" при тях е на висота. Те разбират чувствата, страховете, стимулите и желанията на другите хора и използват тези знания, за да манипулират жертвите и да получат желаната реакция, пари, секс или просто да се наслаждават на чувството за контрол. Психопатите разбират какво чувствате. Вглеждането в главите на другите хора е основата на тяхното съществуване. Нормалният човек с тази способност е по-склонен да се опита да помогне на някого, който е под стрес, а психопатът ще се възползва от слабостта и изолацията на друг, за да нанесе удар в точния момент. Ключовият метод на Путин е да попречи на опонентите си да станат по-силни. Да нанесе удар в момента на най-голямата им слабост. Самодисциплинираните психопати имат търпението да чакат месеци, години, докато жертвата им покаже уязвимост.
Путин притежава всички качества, които могат да го отнесат не само към психопатите според Клекли, но и на злокачествен нарцисист. Освен това има черти на садист, съдейки по поведението му напоследък. Не се знае колко силно е изразено, но е достатъчно, за да бъде поставен в "тъмната триада". Просто не може да бъде по-лошо. Но нивото на интелигентност позволява такива хора да изглеждат нормални. Травмата на Путин Освен трудното детство в живота на Путин има няколко травми, една от които е очевидна – разпадането на Съветския съюз, което доведе, наред с други неща, до създаването на съвременна независима Украйна. Това е като травмата на младия Хитлер, когато той смятал, че Германия е била предадена от първите лидери на Ваймарската република през 1918 г., в края на Първата световна война. След това през 2011 г. Путин стана свидетел на мъчителната смърт на либийския диктатор Кадафи, което не можеше да не разтревожи най-дълбокия му страх – насилствена смяна на режима. Всичко неявно се разкри в последните няколко години и особено ярко – в последните няколко седмици преди 24 февруари. Путин, подобно на Хитлер, разкри истинската си същност и стана ясно, че се държи като психопат, а не като социопат, и със сигурност не като обикновен човек с лоши наклонности. Философът Жозеф дьо Местр обръща внимание, че практически всички диктатори (десни или леви, или дори религиозни) обичат да гледат в миналото, за да намират в него оправдание за своите действия. Ключовият елемент тук е обръщането към древната, малко изучена и сложна история на своя митичен народ и колкото по-стара, толкова по-добре. Путин също търси в далечните времена връзка със съвременността: в края на краищата може да се вплетат варягите, Прибалтика, всякакви територии чак до Донбас, да си спомни Киевска Рус, която контролирала всички речни системи от Балтийско море до Крим и водила по тях търговия. Тези препратки към митологизираното минало станаха основното оправдание за "реконкистата" на Крим и Донбас.
Помътняване на разума
В поведението на Путин може да се видят черти на сериозно помътняване на разума. Безсмислено е да гадаем какво точно е довело до тях, може да е всичко – от третичен сифилис и тумор до невродегенеративни заболявания, но съдейки по това, че Путин е преминал от помпозен нарцисизъм към параноя, към открито враждебно, натрапчиво, неуравновесено поведение, вероятно вече са в ход някои дегенеративни процеси в неговия мозък, например в долната част на префронталната кора и в предната част на темпоралния лоб. Путин никога не се е отличавал с импулсивност, но сега непроницаемото "покер лице" на агента на КГБ е нещо от миналото. Настъпили са дълбоки промени и хипотезата за невродегенеративно заболяване напълно се вписва в картината.
Илюзия за рационалност на действията
Попитайте терорист или сталинист – те имат обосновка за всичко. Каквото и да правят, всичко се прави рационално, оправдано и за благо. Същото е и с психопатите. Това се нарича "екстернализация на вината": те обвиняват другите за всички свои грешки. И наистина вярват, че имат право да решават съдбата на хората. И ако хората не отговарят на техните стандарти – например, врагът на бойното поле показва слабост или някой човек се задушава в тяхно присъствие, те показват пълно неуважение. Така постъпват агресорите и психопатите, а също диктаторите с черти на социопатия и психопатия. За Путин такова поведение е рационално. Няма единно определение на моралните стандарти, към което мнозинството да се придържа. Имало е и времена, цели векове на френския хуманизъм, след това Просвещението, когато се е смятало, че възпитанието решава всичко, че човек по рождение е tabula rasa, чист лист. Последното десетилетие и половина поведенчески и генетични изследвания в областта на невропсихологията опровергават тази концепция. Повечето базови личностни черти са обусловени генетично, но могат да настъпят съществени промени в експресията на тези гени, гените на предразположеността, поради епигенетични процеси, протичащи в ранна възраст. Например ако детето е останало без родители и е подложено на насилие от раждането си до две-три години. Такъв опит може да послужи като епигенетичен спусък за превръщането в психопат. А психопатите живеят в свой собствен свят, където вярват в правилността на всички свои действия Безполезно е да им се привежда моралът като аргумент. Те развиват собствена представа за добро, която може силно да се разминава с общоприетите морални стандарти. Що се отнася до рационалността: той беше спокоен, студен и пресметлив. Това беше неговият публичен образ през всичките 20 години. Но сега е видно, че той не се владее напълно, което означава, че наистина е изключително опасен. По-рано неговите решения можеше да бъдат предвидени, защото той най-често следваше избрания предвидим курс. Сега виждаме, че той все повече губи адекватност: той надценява силите си и може да се реши на крайни мерки – например по отношение на онези, които му дават отпор. Осъзнавайки, че украинците нямат намерение да се предават, той може да се почувства в задънена улица. Всички психопати и агресори са загубени, ако срещнат решителна съпротива. Нерядко обръщат в бягство, но Путин няма къде да избяга. Той ще се чувства притиснат в ъгъла, докато Украйна се съпротивлява. Той смяташе, че всичко може да му се размине, а това е типична заблуда на агресори и психопати. За провалите на Путин говори и неговата мимика. По нея можете да разберете цялата злоба и ярост, които изпитва. Пред нас вече не е хладнокръвният и красноречив доминиращ нарцисист, който напълно владее себе си. Сега той прилича повече на див звяр в клетка. Но това само го направи още по-опасен. По-рано той поне поддържаше образ, който предполагаше самообладание.
Хитлер с ядрена бомба
Путин мисли като Хитлер, плюс че има и ядрено оръжие. Сега той е изключително опасен. При подобни обстоятелства контрол над ситуацията може да вземе някой здравомислещ и решителен генерал, както се опитаха да направят в нацистка Германия. Не знаем със сигурност дали около него има хора, които да махнат пръста му от копчето. Психопатите не са луди, те нямат психози, но нямат и граници. Те са готови на всичко, за да постигнат своето. Сега въпросът стои така: "Отприщването на ядрена война е стъпка, неприемлива за всички. Какви са алтернативите?" Алтернативата, която той вече използва в момента, са термобаричните бомби. Използването им е допустимо за унищожаване на военни бункери някъде в пустинята, но бомбардирането на градове с тях за унищожаване на населението е военно престъпление. Така той охотно предприема мерки, които целият свят смята за нарушение на законите и обичаите на войната. Можем да кажем, че до използването на тактически ядрени оръжия му остава една крачка. Хората с психопатия имат една особеност: те могат много да понесат, но след като стресът стане твърде силен или твърде продължителен, ако в крайна сметка бъдат притиснати в ъгъла, те не могат да се контролират. Невъзможно е да се предвиди кога Путин ще се окаже в тази точка. Но когато тя настъпи, той или ще избяга, или ще поиска да стигне до края. Мисля, че той разбира тежките последици за себе си и затова в значителна степен се е изолирал. Това само изглежда като ирационално поведение, но в действителност той просто тества границите, капка по капка, като всеки хулиган, който тества някого за слабост. С други думи, нека опитаме, но ако не се получи, ще отстъпим и ще кажем: "О, не, ние искахме само Донбас".
Натиск, но не прекалено рязък
Психопатите и социопатите биват два вида: избухливи и харизматични. Путин е явен първичен харизматичен психопат. Той не е от хората, които открито показват гнева си. Такива хищници търсят слабости в жертвите си, но ако им се даде уверен отпор, те отстъпват. Но притиснатият в ъгъла психопат ще започне да се защитава по всички възможни начини. И ако го притиснете твърде силно, той ще се взриви. Например веднага след провала на атаката срещу Киев той все повече приличаше на избухлив психопат: проявяваше повишената бдителност на хищник, по-скоро готов да скочи, отколкото да се опитва да скрие намеренията си. В такъв случай всяко действие на жертвата ще доведе до реакция. Но при постепенен и постоянен натиск върху Путин той със сигурност ще сгреши. Това е най-добрата тактика в борбата с психопатите. Трябва да се запази натискът, без да се правят резки движения. Това е особено важно, за да бъде победен, без да бъде провокирана ядрена война. За да не каже: "Защо ни е свят, в който няма Русия?". Като Хитлер, който през последните дни, според някои сведения, наричал целия германски народ недостоен за живот поради поражението. С Путин може да се окаже същата история. Засега Украйна се съпротивлява, печели време и вдъхва увереност, че войната може да бъде спряна. Сега предприемането на драстични, радикални мерки не е най-добрият изход. Аз не бих избил земята изпод краката му. Дори ако такъв удар в крайна сметка обезвреди психопата, в момента той е готов да ви убие. Путин очаква погрешен ход от Украйна, който в очите на повечето руснаци ще му даде право на всякакъв отговор. Но трябва да е нещо по-сериозно от ракетна атака срещу система за ПВО на 12 км от украинската граница. Ако ракети, насочени към Русия, ударят руски ракетни комплекси и подобни военни обекти – това е едно, но по-разрушителни удари могат да му дадат повод. Трябва му или масиран удар от страна на Украйна по населено място в Русия, или някаква по-голяма цел. Психопатът не може да бъде победен в такава битка, защото колкото по-дълго продължава войната, колкото повече Украйна получава западни оръжия и технологии, толкова по-слаба е подкрепата на самия Путин. Продължителният натиск ще създаде прозорец от възможности, период, в който другите участници в процеса могат да му кажат, че не може така да се постъпва. Например това могат да бъдат генерали от близкия кръг. За това ще бъдат необходими месеци на борба. Въз основа на познанията ми по военна психология смятам, че си струва да се покаже на Путин, че Западът няма да се спре пред нищо. Трябва да се изгради силен и разумен съюз, който да носи следното послание към Путин: "Ти ни тласкаш към точката, в която можем да те изтрием от лицето на земята. Не искаме да го правим, но можем."