Има само един Китай и това е Народната република. И има и Тайван. Това ясно показа посещението на председателката на Камарата на представителите в американския Конгрес Нанси Пелоси. Докато светът бе в очакване дали Пелоси наистина ще пристигне в Тайпе, Народната република положи всички усилия да попречи на посещението и дори заплаши с ответна военна реакция: официалните власти в Пекин заявиха, че визитата би представлявала атака срещу националния интегритет на Народната република и би поставила под въпрос суверенитета на Пекин. Само че дадена теза не се превръща в истина само защото я повтаряш достатъчно често: Тайван никога не е бил част от основаната през 1949 година Народна република, а Комунистическата партия никога не е имала думата на острова.
Реакцията на Пекин
Веднага след пристигането си Пелоси заяви, че САЩ ще продължат да подкрепят демокрацията в Тайван. И наистина: в световната класация на демокрациите островът заема осмо място, а в Азия е дори на първо. Никаква база за сравнение с диктатурата в Пекин, която в интернет бива наричана подигравателно "Западна Корея".
Още миналата година американският президент Джо Байдън на няколко пъти подчерта, че Вашингтон ще окаже военна подкрепа на Тайван в случай на китайска инвазия. САЩ застъпват тази позиция още от 1979 година, а политиката спрямо Тайван е една от малкото теми в американския Конгрес, по която цари единство между демократи и републиканци. Вашингтон винаги е "взимал под внимание" твърденията на Пекин, че Тайван е част от неговата територия, но никога не е подкрепял тази твърдения. Американската политическа линия гласи, че статуквото не бива да се променя със сила и против волята на хората в Тайван. А Пекин иска де факто точно това.
Сегашната китайска реакция се състои в блокада на доставките за и от Тайван, както и в мащабни военни маневри пред бреговете на острова. А това, както казва правителството в Тайпе, буквално откъсва страната от останалата част на света.
Увертюра към инвазията?
Пекин действително обкръжава острова: от 4 до 7 август се провеждат маневри на шест места край Тайван. Армията на Народната република е разположена точно в онези невралгични точки, от които би могла да започне инвазията в Тайван.
Във всички сценарии, обсъждани от военните стратези във връзка с евентуална анексия и окупация на Тайван, решаваща роля играе морската блокада. А това означава, че ситуацията всеки момент може да ескалира. Посещението на Пелоси за пореден път показа ясно на света за какво става дума в случая с Китай: една огромна държава, която е на път да стане най-голямата икономика в света, заплашва една малка островна нация и иска да я принуди да ѝ се подчини. Един такъв Китай определено идва в повече.
Автор: Александър Гьорлах