Отидете към основна версия

2 836 38

Ще бъдат ли осъдени на смърт бойците от "Азов"?

  • азов-
  • съд-
  • украинци-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • владимир путин-
  • кремъл-
  • мариупол-
  • днр-
  • смъртно наказание

Процесът може да започне на националния празник на Украйна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Свалената украинска градска администрация на град Мариупол, който беше окупиран от руските сили, публикува в канала си в социалната мрежа Телеграм снимки на метални клетки, които са поставени на сцената на филхармонията в пристанищния град. Според публикацията руските окупатори планират да започнат "трибунал срещу защитниците на Мариупол" - военните пленници от прословутия Азовски батальон. Кметът на града Вадим Бойченко се обръща към международната общност с молба да предотврати "втора Еленовка" - поредно масово избиване на украински войници.

В края на месец юли 50 украински военнопленници загинаха при нападение срещу затвор в град Еленовка, близо до Донецк. Русия твърди, че виновници за атаката са украинските сили, а Украйна обвинява руските наемни войски в опит да прикрият доказателства за мъченията, които са извършвали в затвора.

В края на май, след седмици обсада на пристанищния град Мариупол, последните украински войници, които отбраняваха в завода "Азовстал", се предадоха. Част от тях бяха върнати на Украйна като част от размяна на военнопленници. Около 2500 войници от Азовския батальон обаче още са в руски плен, където по думите на други, които са били разменени, са подложени на ужасяващи мъчения. Сега украинските политици се притесняват, че властите в самопровъзгласилата се Донецка народна република може да започнат наказателен процес срещу тях.

Процесът може да започне на националния празник на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предполага, че процесът може да започне на 24 август - националния празник на Украйна, когато страната празнува 31 години независимост от Съветския съюз. Днес се навършват и 6 месеца от началото на руската инвазия.

Въпреки че в Русия няма смъртно наказание, Донецката народна република вече осъди на смърт няколко военни от чуждестранния легион в Украйна по обвинения в предполагаеми опити за преврат и тероризъм. Русия обяви Азовския батальон за терористична организация в началото на август и обвини войниците от формированието във военни престъпления.

Екзекуциите на военнопленници и подлагането им на мъчения и тормоз са в нарушение на Женевската конвенция. Но това не е единствената причина смъртните наказания на "защитниците на Мариупол" да придобият символично значение. Азовският батальон съществува от много преди началото на войната в Украйна.

Националисти с противоречиви идеи

Азовският батальон е основан през май 2014 г. в град Бердянск, на около 25 километра от Мариупол, като доброволческо военно формирование. По това време проруските сепаратисти в Донецк и Луганск за първи път обявяват двете области за независими народни републики. "Азов" оказва подкрепа на украинската армия при превземането на Мариупол обратно от сепаратистите. Тогава батальонът наброява около 1000 бойци и има собствена артилерия и танкове. В края на 2014 година "Азов" стана част от украинската национална армия.Членовете на батальона в голямата си част произхождат от малка, но активна крайнодясна украинска група - т.нар. "Десен сектор". Основателят им Андрей Билецки е завършил история в Харковския национален университет. Други ключови за батальона фигури са все от Източна Украйна и желаят обединението на руснаци, беларуси и украинци.

Азовският батальон е спорен и заради Волфсангела на герба му. "Този символ има дяснорадикална конотация, той е езически символ, който е бил използван и от СС", казва Андреас Умланд, експерт в Стокхолмския център за източноевропейски изследвания. "Въпреки това населението в Украйна не го възприема като фашистки символ." Азовският батальон тълкува символа като стилизация на буквите N и I, които трябва да означават "национална идея".

"Митът за Азов"

Очевидно не само противоречивият герб оцелява и след включването на "Азов" в състава на украинската армия. Инициатива в Конгреса на САЩ за класифициране на батальона като "терористична организация" заради предполагаемата му близост с неонацистки идеологии се проваля през 2019 г. Отговорът на допитване от парламентарната група на Левицата в германския парламент от 2021 г. обаче показва, че групата продължава да поддържа контакти с десни екстремистки сцени в чужбина.

Всичко това поставя съпротивата в завода "Азовстал" в Мариупол, която често се разглежда като героична, в един полумрак, който експертът по Източна Европа Умланд обяснява по следния начин: "Обикновено възприемаме десния екстремизъм като нещо опасно, което може да доведе до война." В Украйна обаче войната доведе до появата и трансформирането на маргинални групи в политическо движение. Влиянието на десните движения върху обществото обаче се надценява. Повечето украинци гледат на бойците като на защитници срещу превъзхождащ ги агресор.

"Митът за Азов", казва Умланд, също се основава отчасти на руската пропаганда. Съществуването на предполагаемия дясноекстремистки батальон в редиците на украинската армия се възприема от руския президент Владимир Путин като доказателство за твърдението му, че Украйна е доминирана от нацисти, от които народът трябва да бъде освободен. В известен смисъл с унищожаването на Азовския батальон ще бъде постигната една от целите на войната.

Автори: Ян Валтер, Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: