Руското външно министерство излезе със скандален доклад, в който страната ни е представена като едва ли не "фашистка". В "аргументите" се обръща сериозно внимание на Боян Расате и на БНС, както и на футболните агитки, на база на които се правят кардинални заключения за "неонацизма" в България. Критикува се още отказът на съда да спре Луков марш в столицата. В доноса се критикува и свободната продажба на книгата на Хитлер "Моята борба". В Москва не са доволни от шествията в памет на пилота Димитър Списаревски, който е наречен "сътрудник на нацистите". Обръща се и сериозно внимание на окупаторските паметници. Припомнят се случаите, в които са били "осквернявани" с призиви за подкрепа на Украйна.
"Проявите на краен национализъм и ксенофобия в България не са рядкост. На този фон не е изненадващо, че официална София следва линията на ЕС и се въздържа от гласуване в Общото събрание на ООН на резолюцията „Борба с прославянето на нацизма, неонацизма и други практики, които допринасят за ескалация на съвременните форми на расизма, расовата дискриминация, ксенофобията и свързаната с тях нетолерантност. В страната има редица структури, които открито пропагандират идеите на националсоциализма, по-специално расовата
омраза и нетърпимост към националните малцинства живеещи в страната (етнически цигани, турци, евреи и др.). Сред тях са "Български национален съюз" (БНС, водещото неонацистко движение в България, създадено през 2001 г. и регистрирано като НПО, позициониращо се като наследник на Съюза на българските национални легиони), българският клон на международната неонацистка организация "Кръв и чест" (създадена през 1987 г. във Великобритания) в Пловдив, крайнодясната организация Национална съпротива (създадена през 2008 г.) и Националистическа партия на България (основана през 2013 г.). На 21 април 2019 г. в София се проведе учредителният конгрес на структурата „Крепостта Европа“, на който присъстваха представители на крайнодесни европейски НПО. България беше представена от членове на БНС", се казва в документа.
"БНС е в челните редици на този процес. Именно това НПО е организатор и идеен вдъхновител на факелното шествие Луков марш в София в памет на генерал Х. (Христо Луков - б. на ред.). Участниците в акцията използват военни униформи, националистически атрибути и лозунги със съответното съдържание. По тяхна инициатива през 2005 г. е поставена паметна плоча на фасадата на къщата, в която е живял Х. Луков. ... Перспективата за влизане на представители на български националистически организации в законодателните и изпълнителните органи на властта е малко вероятна. В същото време усилията на официална София в борбата с разпространението на неонацистките идеи от страна на горепосочените организации са явно недостатъчни. Въпреки многократните опити на градската управа да забрани Луков марш българските съдилища по правило застават на страната на националистите, действайки съгласно разпоредбите на Закона на Република България „За събранията, митингите и манифестациите“. През 2021 г. кметът на София Й. Фандъкова издаде заповед за забрана на провеждането на факелно шествие в центъра на столицата на 13 февруари 2021 г., което беше потвърдено с решение на Върховния административен съд на България. Въпреки това на желаещите да „почетат паметта“ на сътрудника е позволено да се съберат на лобното място на Х. Луков. През 2022 г. забраната за това събиране от кметството отново беше отменена в съда. Шествието се проведе в центъра на българската столица на 12 февруари 2022 г.", пише доклада.
"На 10 февруари 2020 г. Софийска градска прокуратура завежда дело пред СГС за заличаване на регистрацията на БНС. Българското правосъдие отказа да удовлетвори това изискване с мотива за липса на доказателства за противоконституционни изказвания, подбуждане към омраза или насилие от страна на "БНС". Впоследствие (13 април 2022 г.) това решение беше потвърдено от Апелативния съд. Той от своя страна подчерта, че организацията споделя идеята за българския национализъм, който „сам по себе си не води до разпалване на омраза и вражда“. Още през юли 2022 г. националистите се сдобиха с по-просторен централен офис в центъра на българската столица. Под формата на факелно шествие е почетен и друг български сътрудник на нацистите военен летец Д. Списаревски. Провежда се всеки 20 декември в село Долни Пасарел, Софийско. Всяка година на 30 април, по случай годишнината от смъртта на А. Хитлер, по улиците на София и региона се разлепват листовки, възхваляващи лидера на нацистите. Графити със свастика или логото на отрядите на SS често се прилагат по стените на сградите. В свободна продажба можете да намерите сувенири с изображения на нацистки знаци, "Майн Кампф" (Моята борба - б. на ред.) на А. Хитлер, творби на чужди и български отрицатели на Холокоста, сред които Р. Станков, както и Р. Харууд, А. Панайотов и др.
Демонстрация на фашистки символи редовно се регистрира на стадиони по време на футболни мачове между национални клубове, някои от феновете на които не крият принадлежността си към ултрадесни движения. Така през октомври 2019 г., по време на футболния мач от квалификационния етап за Евро 2020 между националните отбори на България и Англия, български фенове крещяха расистки лозунги и демонстративно вдигнаха ръце, имитирайки нацисткия поздрав. Инцидентът получи широк отзвук в Европа. Прави впечатление, че в националното законодателство разпространението на фашистка идеология е поставено в един член с призив за насилствено събаряне на конституционния ред (чл. 108 от Наказателния кодекс на Република България), но няма случаи на наказателно преследване на това основание. Въпреки всичко изброено по-горе, официална София не се колебае да обвини Руската федерация във „фалшифициране на исторически събития“ от военния период. По-специално, през 2020 г., на 75-ата годишнина от края на Втората световна война, България се присъедини към декларацията на Съединените щати и редица източноевропейски държави, поставяйки СССР и нацистка Германия еднакво отговорни за започването на конфликта. През същата година вицепремиерът и министър на външните работи Е. Захариева, когато обсъжда въпроса за границите и репарациите в България, се опитва да омаловажи усилията на съветската дипломация на Парижката мирна конференция през 1946 г.", гласи докладът.
"Ситуацията с осигуряването на безопасността на местата в памет на съветските войници е тревожна. От началото на специалната военна операция на руските въоръжени сили в Украйна случаите на оскверняване на паметници и мемориали от Втората световна война зачестиха значително. От февруари до юли 2022 г. са констатирани около 15 случая на вандализъм. ...
Многократно бяха изписани антируски лозунги върху скулптурната група на братския гроб и величествения паметник на Съветската армия. Последният също е залят със синя и жълта боя от дрон. На два пъти хулигански изцепки станаха обект на гробовете на войници в Добрич. Паметникът на съветския воин-освободител в Пловдив ("Альоша") беше залят с боя. В навечерието на Деня на победата бяха изпочупени керамични портрети на паметника на офицери-матроси в Поморие, изцапан е мемориалът в Радомир, изгорени са венци на гробните места в Перник, плочата на паметника на Г.К.Жуков в Стрелча повредени. Последствията от инцидентите се ликвидират своевременно със силите на русофилски организации, антифашистки неправителствени организации и Руското посолство в България.
На извършителите обикновено им се разминава. Действията на полицията срещу нарушителите често се оказват несъответстващи на закона. Така например Софийският районен съд пусна на свобода задържани на 25 февруари 2022 г. за опит да напишат „Спасете Украйна“ на паметника на Съветската армия, признавайки „акцията“ за форма на протест срещу „руската агресия“ в Украйна”, а задържането им - като незаконно" гласи документът. По-надолу се припомнят факти за "оскверняването" на окупаторските монументи.