Отидете към основна версия

2 300 21

Байдън ограничава достъпа на Китай до американски технологии за производство на чипове

  • сащ-
  • китай-
  • чипове

Новите рестрикции ограничават износа на САЩ на авангардни чипове - така наречените графични процесори - които се използват за захранване на приложения, използващи изкуствен интелект

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Администрацията на американския президент Джо Байдън обяви нови ограничения върху продажбата на Китай на технологии, свързани с полупроводници, съобщи в. "Ню Йорк таймс".

Това е най-ясният знак досега, че опасното противопоставяне между двете суперсили все повече обхваща и технологичната сфера, като САЩ се опитват да установят контрол върху напредналите изчислителни и полупроводникови технологии, които са от съществено значение за военните и икономически амбиции на Китай, пише американският вестник.

Пакетът от рестрикции, представен от американското министерство на търговията, е предназначен до голяма степен да забави напредъка на китайските военни програми, които използват суперкомпютри за моделиране на ядрени взривове, насочване на хиперзвукови оръжия и създаване на модерни мрежи за наблюдение.

Алън Естевес, заместник-министър на търговията, отговарящ за индустрията и сигурността, каза, че неговата институция работи за предотвратяване на придобиването на чувствителни технологии с военни приложения от китайската армия, разузнавателните служби и службите за сигурност в азиатската страна.

Експерти от технологичната сфера заявиха, че новите ограничения налагат най-широкия експортен контрол, въвеждан от десетилетие, подобно на действията на администрацията на Тръмп срещу телекомуникационния гигант "Хуавей" (Huawei), но с по-широк обхват, тъй като засягат десетки китайски фирми.

Американските компании вече няма да имат право да доставят съвременни компютърни чипове, оборудване за производство на чипове и други подобни продукти в Китай. За да могат да извършват такива доставки, компаниите ще се нуждаят от специален лиценз. Повечето от тези лицензи ще бъдат отказвани, въпреки че някои от доставките са до съоръжения, управлявани от американски компании. Всеки отделен случай ще бъде оценяван индивидуално, каза висш служител на американската администрация вчера.

Новите рестрикции ограничават износа на САЩ на авангардни чипове - така наречените графични процесори - които се използват за захранване на приложения, използващи изкуствен интелект. Също така се поставят широки ограничения върху чиповете, предназначени за китайски суперкомпютри. Забраняват се на базирани в САЩ компании, които произвеждат оборудването, използвано за усъвършенствани логически чипове(интегрални схеми) и чипове памет, да го продават в Китай без съответните лицензи.

Друго правило за директни чуждестранни продукти забранява по-широка гама от стоки, произведени извън САЩ, но с американска технология, да бъдат изпращани до 28-те китайски компании, които са поставени в ограничителен "списък с юридически лица", заради опасения за националната сигурност.

Списъкът включва "Бейджин Сенстайм Текнолъджи Дивелъпмънт" (Beijing Sensetime Technology Development), подразделение на голямата китайска компания за изкуствен интелект "СенсТайм" (SenseTime). Включени са също така "Дахуа Текнолъджи" (Dahua Technology), "Хигон" (Higon), "АйФлайтек", както и различни лаборатории и изследователски институции, свързани с китайските университети и правителство в Пекин.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 25 гласа.

Свързани новини