Отидете към основна версия

2 473 22

В ЕС предпочитат бежанците от Украйна. Вярно ли е?

  • украински бежанци-
  • бежанци-
  • война-
  • ес-
  • европа-
  • русия-
  • украйна-
  • украинци-
  • дискриминация-
  • сирия

Бежански организации твърдят, че страните от ЕС предпочитат бежанците от Украйна и ги третират с предимство

Снимка: БГНЕС/ EPA

Близо осем милиона украински бежанци са регистрирани в Европа след началото на войната в Украйна, започнала на 24 февруари. Европейският съюз е отворил границите си и им е предоставил временна закрила. Най-голям брой бежанци от войната, около 1,4 милиона, са намерили убежище в Полша.

Към 1 ноември в Германия бяха регистрирани общо 1 019 789 души, които са влезли в страната след началото на руската агресия. Бежанските организации твърдят, че страните от ЕС показват двоен стандарт в отношението към бежанците. Според тях европейците предпочитат да приемат украинци пред бежанци от други кризисни региони, което предизвиквало конфликти.

"По време на срещата на върха за бежанците вътрешната министърка на Германия Нанси Фейзър пропусна шанса за обрат в бежанската политика. Политиката с двойни стандарти и расизмът, който се крие зад нея, вредят на Германия", заяви депутатът от Зелените Касем Тахер Салех.

Твърдение: Бежанците от Украйна са с предимство пред останалите

Проверка на фактите: Вярно.

За да окаже бърза и небюрократична помощ на хората от Украйна, на 4 март 2022 ЕС отвори своите граници за тях. Бежанците от Украйна могат да влизат в ЕС без виза и без да подават молба за убежище, тъй като се ползват с временна закрила в ЕС.

Бежанци от войната Украйна, влезли в Германия до 30 ноември 2022 г., не се нуждаят от виза за първите 90 дни. След изтичането на този срок те трябва да подадат молба за временно пребиваване до Службата за чужденците. Този регламент е в сила до 28 февруари 2023 г.

В зависимост от държавата, в която се намират, бежанците от Украйна имат право на различни социални облаги. В Германия бежанците от Украйна са интегрирани в системата за социално подпомагане от 1 юни 2022 и получават разрешително за работа, както и достъп до обществената система за здравно осигуряване, социални помощи, известни под името Хартц IV, детски надбавки, финансова подкрепа за следване, както и базисна помощ за пенсионери.

За разлика от украинците, бежанците от други кризисни региони като Сирия, Афганистан, Еритрея и Ирак получават помощи по Закона за кандидатите за убежище, които са по-малки. Често пъти процедурите за даване на убежище се точат с месеци или дори с години. Чак когато бъдат признати за бежанци, те получават достъп до системата за социални облаги.

В отворено писмо до федералния министър на труда Хубертус Хайл организациите на бежанците критикуват това неравностойно третиране.

Твърдение: Бежанците от Украйна, които не са украинци, биват дискриминирани.

Проверка на фактите: Твърдението не е доказано.

Активисти на правозащитни организации твърдят например, че в Полша се проявява подобно отношение към тъмнокожи бежанци от Украйна. През март правозащитната организация “Амнести интернешънъл” е наблюдавала ситуацията на място и установява, че бежанците от Украйна без украински паспорти, особено тъмнокожите, са дискриминирани както в Украйна, така и в приемащите страни.

Правозащитниците са разговаряли с 27 бежанци от различни националности, много от които съобщили за "дискриминационно отношение при качване във влакове или автобуси и на граничните контролно-пропускателни пунктове", а някои дори за "физическо и вербално насилие от страна на украинските сили и доброволци". Студенти от Пакистан, Близкия изток и Африка например многократно са били възпрепятствани да се качат на влакове в Украйна, за да напуснат страната.

Комисариатът на ООН за бежанците също разследва твърденията, но стига до малко по-различно заключение. Говорителят на пресслужбата Крис Мелцер обяснява, че полските гранични власти "не са отказвали да пропускат хора, а са предлагали защита на всички“. Мелцер казва: „Доколкото ми е известно, бежанците е трябвало да изберат дали да напуснат Полша в срок от 16 дни или да подадат официална молба за убежище”.

Вярно е, че бежанците без украински паспорти е трябвало да чакат на полската граница по-дълго време, преди да бъдат допуснати в страната, но това се е отнасяло само до хора, които не са разполагали с никакви документи, поради което е било трудно да се провери самоличността им.

Без доказателства за системна дискриминация

В Германия бежанците от Украйна, които нямат украински паспорт, се третират като украински бежанци, ако преди началото на войната (24 февруари) са били признати за бежанци в Украйна или са имали разрешително за постоянно пребиваване.

Като цяло изявленията на засегнатите лица показват, че поне някои тъмнокожи бежанци без украински документи са били дискриминирани по време на бягството си. Въпреки това няма доказателства за системна дискриминация. Често обаче те са третирани различно от украинските бежанци, например в Германия, ако не отговарят на определени изисквания.

Автор: Астрид Пранге

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: