Отидете към основна версия

2 249 31

Защо Турция отново бомбардира Северна Сирия и Ирак

  • кюрди-
  • ирак-
  • сирия-
  • турция-
  • пкк-
  • терористи-
  • реджеп ердоган

Има ли Ердоган скрити мотиви?

Снимка: Shutterstock

След масивните въздушни и артилерийски удари по кюрдски позиции в Сирия и Ирак турският президент Реджеп Тайип Ердоган явно замисля и сухопътна офанзива. Според държавната информационна агенция “Анадола” Ердоган е заявил, че не възнамерява да се ограничи само до въздушни операции, но не е дал по-конкретна информация.

Борба срещу кюрдски групировки, които Турция подозира за атентата

Според турското министерство на отбраната атаките били насочени срещу бази на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) и на сирийската кюрдска организация YPG. Турското правителство смята кюрдската милиция YPG, както ПКК за организатори на нападението, при което преди седмица в Истанбул загинаха шестима души. И двете групировки отричат участие в деянието. Официалните турски обяснения за случилото се се приемат със съмнение на много места - както в Германия, така и в самата Турция.

По данни на Сирийския център за наблюдение на правата на човека най-малко 35 души са били убити при близо 25 нападения в северните сирийски провинции Алепо, Рака и Ал Хасака. Според кюрдските власти, цитирани от германския “Берлинер Цайтунг”, броят на загиналите е 29, включително 11 цивилни.

Германското правителство призова Анкара да "не проявява непропорционално насилие и да спазва международното право”. Федералната министърка на вътрешните работи Нанси Фейзер се намира в Анкара за политически консултации с нейния колега Сюлейман Сойлу. След взрива в Истанбул той привлече вниманието с изявлението си, че САЩ са отчасти виновни за случилото се. Той явно намекваше за военната помощ, която САЩ оказват на кюрдските милиции, борещи се срещу „Ислямска държава“.

Другите мотиви на Анкара

От 2016 г. насам Анкара вече е извършила три незаконни инвазии в Северна Сирия и е окупирала големи територии от съседната страна по протежение на границата. През юни Ердоган обяви нови планове за четвърта атака. Целта на настоящата инвазия е град Кобане. Превземането на района около него ще запълни 100-те буферни километра до окупираните вече гранични региони.

Ердоган има и друг мотив, пише германският “Ди Велт”. Одобрението на турския президент рязко спада. Инфлацията е висока, а турската лира е на ръба на срива. Повече от две трети от турците имат проблеми да си купуват храна и да плащат наемите си. През пролетта на 2023 година предстоят президентски избори. Политическите наблюдатели смятат, че Ердоган може да ги загуби с оглед на тежката криза в страната. Една военна победа над кюрдските милиции в Сирия би могла да се окаже спасителна за него.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 2 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: