Националната стачка, която блокира Кипър в четвъртък, е само началото в борбата за пълното възстановяване на индексирането на заплатите и тя ще продължи "с каквито средства и с каквото е необходимо", обявиха 12-те синдиката, които участваха в нея.
Тричасовата акция се превърна в една от най-мащабните в страната от 50-те години на миналия век, предаде БНР.
"Работниците подлагат гърба си, за да може икономиката да стъпи на краката си", заяви генералният секретар на най-големия кипърски синдикат ПЕО Сотирула Хараламбус на многохилядния митинг в Никозия, който бе кулминация на националния протест.
"Няма да се откажем от автоматичната индексация на заплатите, не преговаряме за правата на работниците", бяха посланията в изказванията на синдикалните лидери.
Хиляди работещи от целия обществен и частен сектор, включително държавни служители и журналисти, излязоха по улиците с искане за пълното изплащане на надбавката за издръжка на живота в заплатите в съответствие с ръста на инфлацията.
В момента това би означавало увеличението им с почти 9%. Според действащата от пет години практика размерът ѝ е половината от тази ставка.
Преговорите за ново споразумение между социалните партньори през миналата седмица завършиха неуспешно.
В приетата обща декларация, която синдикатите връчиха на социалния министър Кириакос Кусиос, се иска и да се разшири прилагането на колективните трудови договори, така че те да покриват 80% от пазара на труда.