Съединените щати заявиха, че Китай "обмисля да предостави военна подкрепа" за войната на Русия в Украйна. Пекин бързо отхвърли това предположение, но експертите твърдят, че то може да има известно основание и ако Китай наистина окаже такава помощ на Москва, това би могло да "промени играта" в продължаващия вече година конфликт, предаде БГНЕС, цитирайки АФП.
Ето някои ключови въпроси относно твърдението на Вашингтон и неговите последици:
Какво се крие зад твърдението на САЩ?
Откакто руските танкове преминаха границата с Украйна, Китай предложи на Путин дипломатическа и финансова подкрепа, но се въздържа от открито военно участие или изпращане на контейнери със смъртоносни оръжия. Китайски държавно контролирани фирми продадоха дронове и друго оборудване както на Русия, така и на Украйна, но Москва беше принудена да се обърне към Иран за така необходимите доставки, като например безпилотни летателни апарати. Съединените щати заявиха, че Северна Корея също е предоставила на Русия ракети и артилерийски снаряди.
Вашингтон вярва, че това може би ще се промени и вчера държавният секретар Антъни Блинкен оповести тези опасения. "Въз основа на информацията, с която разполагаме... те обмислят да предоставят военна подкрепа", каза той за китайците.
Блинкен не представи никакви доказателства в подкрепа на твърдението - а критиците ще посочат предишни провали на американското разузнаване - но то следва модела на Вашингтон, който публикува чувствителна информация, за да изпревари и развали руските военни планове. "Фактът, че Антъни Блинкен е решил да оповести опасенията си, предполага, че САЩ разполагат с надеждна разузнавателна информация", каза Ричард Макгрегър, старши сътрудник за Източна Азия в Института Лоуи в Сидни. Пекин не коментира директно евентуалните обсъждания при закрити врата, но обвини Вашингтон в "разпространяване на невярна информация".
Какво притеснява Вашингтон?
По време на войната Русия се бори да събере достатъчно хора, боеприпаси и оръжия, за да преодолее ожесточената украинска съпротива - това принуди Путин да се обърне към масова военна повинност, наемнически групи и внос на амуниции. В същото време Украйна успя да спре руския удар и дори да спечели надмощие. Но някои експерти смятат, че войната се намира в критична точка, в която всяка от страните се бори за ресурси и се стреми към решителни успехи с оглед настъпващата пролет.
На този фон притокът на китайски оръжия би бил "промяна в играта", каза пред АФП Мик Райън, стратег и пенсиониран генерал-майор от австралийската армия. "Това е война на индустриалните системи. В момента Русия е превъзхождана от Запада. Ако се появи Китай, всяко предимство, което Украйна е имала заради индустриалния капацитет на Запада ще изчезне моментално". Китайските боеприпаси биха направили живота на украинците много труден, независимо дали става въпрос за артилерийски боеприпаси или за оръжия с по-дълъг обсег на действие, които Русия изчерпва", добави Райън.
Защо Китай би се намесил?
Китайският военен коментатор Сун Джънпин настоя, че Китай няма да изпрати оръжие, но заяви, че политическото, търговското и военното сътрудничество между Москва и Пекин се е задълбочило преди войната в Украйна и ще продължава в тази посока.
"Китай няма да се вслуша в исканията на Съединените щати. Китай ще засили сътрудничеството с Русия в съответствие със собствената си национална воля и съображения за националната си сигурност", каза той. "Войната в Украйна е време на криза за международната среда за сигурност, за световния ред", каза Алексей Муравьов, професор по сигурност и стратегически изследвания в университета "Къртин" в Пърт.
Едно китайско решение за износ на оръжия би било "огромна стъпка", която рискува западни санкции, изгаря всички мостове с Вашингтон и проваля връзките с Европа. Но Муравьов смята, че перспективата за руско поражение е поне толкова тревожна за Пекин.
"Ако Русия загуби в Украйна в политически или военен план, Китай ще остане сам", казва той. "Русия е единствената голяма сила, която подкрепя Китай."
И обратното, руска победа би означавала "нанасяне на стратегическо поражение на Съединените щати", каза той, което би спомогнало за възраждането на тезата на президента Си Дзинпин, че Западът е в упадък - идея, застрашена от слабото военно представяне на Русия в Украйна.
"За китайците неуспехът на Русия да постигне победа миналата година беше като студен душ", каза той. "Войната в Украйна показва, че може да имаш пищни военни паради, блестящи мащабни учения, но истинският тест за това дали твоята армия се справя със задачата е на бойното поле". Муравьов смята, че Китай може да се опита да намери баланса между риска и изгодата от победа на Русия в Украйна, като доставя оръжия чрез контролирани от държавата компании, Северна Корея или групата "Вагнер", а не директно на руската армия. "Мисля, че подходът им ще бъде по-прикрит", каза той.