Отидете към основна версия

7 094 14

Хотелът, в който загинаха 35 деца: как строят в Турция

  • сеизмология-
  • хотел-
  • строителство-
  • сгради-
  • турция-
  • земетресение-
  • жертви-
  • деца-
  • реджеп ердоган-
  • корупция-
  • адъяман

Хотел погреба под развалините си 35 деца от Северен Кипър

Снимка: БГНЕС/ EPA

Детски волейболен отбор от град Фамагуста в Северен Кипър пристига в Турция за участие в ученически турнир малко преди опустошителното земетресение. На 6 февруари силният трус разрушава хотел "Исиас" в град Адъяман, където тимът е бил настанен. Всички деца, както и 30 турски екскурзоводи, които са били отседнали на същото място, загиват.

"Просто обезумяхме, когато видяхме кадри в Туитър, че хотелът на децата ни е сринат до основи. Правителството на Северен Кипър организира специален полет за семействата и за спасителните екипи. Пристигнахме на мястото на инцидента чак вечерта. Видяхме срутената сграда, но там не се извършваха никакви спасителни работи", разказва бащата на едно загинало момиче.

Родителите твърдят, че избрали злополучния хотел в Турция, защото на пръв поглед правел „добро впечатление“. „Изпратихме детето си там и си мислехме, че са в добри ръце, но се оказа, че необитаема доскоро сграда е била леко разкрасена отвън и превърната в хотел. На практика изпратихме децата си в гроба“, казва Енвер Каракая, чиято 14-годишна дъщеря Селин Каракая е сред загиналите.

Близки връзки с турското правителство

Междувременно текат разследвания срещу ръководството на хотела, а трима негови мениджъри са арестувани. Семейство Бозкурт, към което се числят и тримата задържани, е известно с това, че поддържа близки отношения с турското правителство. Един от арестуваните - Мехмет Фатих Бозкурт - през 2014 година е бил избран за член на общинския съвет в Адъяман от партията на Ердоган (ПСР).

Междувременно в града бяха арестувани общо 131 души – има доказателства, че строителните разпоредби не са били спазени. Експертен доклад, с който ДВ разполага, сочи, че при строителството на хотел "Исиас" са били използвани некачествени строителни материали като речни камъни и пясък, за да се пестят пари.

"Развалините на сградата бяха внимателно проучени и бе доказано, че използваният бетон е бил нискокачествен", пишат експертите. Сградата, която е била построена като жилищна преди повече от 30 години, впоследствие е била преустроена в търговски обект и надстроена с два нови етажа. Подобни надстройки са нещо обичайно в Турция.

"Сградата, чиято основа и колони са проектирани за пет етажа, не е била построена стабилно. Надстрояването ѝ е било сериозна грешка. Сградата е щяла да се срути дори при земетресение с по-малка сила", казва се в доклада.

Строят се пясъчни замъци

Не само родителите на загиналите деца, но и цялата общественост в Северен Кипър е дълбоко възмутена. Хасан Есендагли, председател на Адвокатската колегия на кипърските турци, описва пред ДВ ситуацията по следния начин: "Цял Кипър е в дълбок траур. Във Фамагуста цари мрачна атмосфера. Всички са шокирани от новината. Няма нито един човек в страната, който да не се чувства пряко засегнат от загубите".

Догус Деря е депутатка в парламента на Северна Кипър и член на лявоцентристката Турска републиканска партия (ТРП). Тя обвинява турската държава за земетресението. "След голямото земетресение в Турция през 1999 г. някои строителни предприемачи бяха нарочени като изкупителни жертви и осъдени. Сега не бива да се повтори същото. Нашата борба е срещу онзи политическия ред, който позволява да се строят сгради, стабилни колкото пясъчен замък", коментира Деря.

Остров Кипър в Средиземно море е на практика разделен на две: кипърските турци живеят в северната му част, а гърците - в южната. "Севернокипърската турска република", или просто Северен Кипър е призната единствено от Турция. От друга страна, Анкара, не признава Република Кипър, която е член на ЕС. Северен Кипър де факто разполага със собствена политическа администрация и социални институции. Той работи в тясно сътрудничество с турското правителство, но не е напълно зависим от Анкара.

Траур и за турските екскурзоводи

Освен децата, в хотела са загинали и 30 турски екскурзоводи. Заради смъртта им Камарата на екскурзоводите (TUREB) подаде жалба срещу хотела. Почти всички хотели в Адъяман пострадаха при земетресението. Сградите в Стария град вече са само руини.

Автор: Бурджу Каракаш

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: