Отидете към основна версия

1 381 7

Русия и Азербайджан отправиха критики към мисията на ЕС, разположена на арменската граница

  • армения-
  • азербайджан-
  • мисия-
  • ес-
  • арменска-
  • граница

"ЕС открито злоупотребява с отношенията си с Армения и Азербайджан"

Източник: БГНЕС

Русия и Азербайджан разкритикуваха днес разполагането от Европейския съюз на наблюдателна мисия на границата между Армения и Азербайджан - две бивши съветски републики, които от над 30 години са в конфликт за Нагорни Карабах, предаде Франс прес.

"ЕС открито злоупотребява с отношенията си с Армения и Азербайджан", каза руският външен министър Сергей Лавров на съвместна пресконференция в Баку със своя азербайджански колега Джейхун Байрамов.

Разполагането на тази мисия "поражда съмнения за нейната легитимност, функции, мандат и продължителност", добави Лавров.

Байрамов заяви, че "позицията на Армения в преговорите за нормализиране (на отношенията) с (Азербайджан) е станала по-деструктивна след установяването на мисията на ЕС".

Миналата седмица Европейският съюз обяви, че е разположил за период от две години гражданска мисия за наблюдение, съставена от 100 души, от арменската страна на границата с Азербайджан по искане на Ереван.

Неотдавна Армения обвини Азербайджан, че иска да извърши "етническо прочистване" в Нагорни Карабах, като принуди живеещите там арменци да напуснат областта.

От средата на декември азербайджански активисти, представящи се за природозащитници, са блокирали Лачинския коридор - жизненоважен маршрут за снабдяване на арменците в Нагорни Карабах.

Рискът от ескалация остава висок в този населен предимно с арменци азербайджански анклав въпреки неотдавнашния напредък в мирните преговори между Баку и Ереван и по-големите усилия от страна на Запада за мирно уреждане на конфликта в региона, който Русия смята за своя традиционна зона на влияние, отбелязва АФП.

Нагорни Карабах е азербайджанска област, населена преобладаващо с арменци.

В началото на 90-те години Армения установи контрол над региона след кръвопролитна война по време на разпадането на Съветския съюз, в която загинаха около 30 хиляди души. Азербайджан обаче взе реванш през есента на 2020 г. по време на втора война, която отне живота на 6500 човека и му позволи да си върне много от изгубените територии, припомня АФП.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.

Свързани новини