Държавният секретар на САЩ Джон Кери предупреди световната общност, че липсата на действия срещу предполагаемата употреба на химическо оръжие от сирийските сили за сигурност би било по-рисково от предприемане на военни действия. Това той заяви в Лондон преди да отпътува обратно за САЩ, където ще настоява пред Конгреса да подкрепи началото на военни удари.
Завършвайки обиколка на европейските столици, Кери заяви, че ако не бъдат предприети действия в отговор на атаката, Дамаск ще остане с впечатлението, че може да заплашва когото си поиска.
"Аз не вярвам, че ние трябва да се притесняваме от този момент: рискът да не предпиемем действия, е по-голям от риска да действаме", каза той.
Изявлението на Кери дойде само няколко часа след като стана ясно, че президентът Асад е дал интервю за американската телевизия Пи Би Ес. В него той ясно заяви, че зад сирийския режим стоят силни съюзници, които незабавно ще предприемат ответни действия, в случай че започне военна атака срещу станата му.
В интервюто Асад нито потвърди, нито отрече, че неговото правителство притежава и съхранява химически оръжия, но заяви, че ако те съществуват са "под централизиран контрол".
"Няма доказателства, че сме използвали химическо оръжие срещу собствения си народ", каза още Асад.
Британският външен министър Уилям Хейг предупреди да не се вярва на нещо казано от президента Асад. "Ние не трябва да попадаме в капана му, давайки твърде много доверие на думите на един лидер - президента Асад - който е отговорен за толкова много военни престъпления и престъпления срещу човечеството", каза Хейг.
Той даде пресконференция заедно с руския външен министър Сергей Лавров, като настоя, че има алтернатива за мирно разрешаване на кризата. Муалем потвърди още, че Дамаск е готов да вземе участие в конференцията в Женева.
„Ние се обръщаме към нашите американски колеги с апел да се концентрира върху тези мирни преговори вместо върху разрушителна военна операция", заяви Сергей Лавров.
Изглежда обаче, че държавният секретар на САЩ има съмнения относно този подход, които ясно личаха в изявлението му в Лондон: "Ако една от страните в конфликта счита, че може да убива безброй от собствените си граждани безнаказано, използвайки химически оръжия ... тази страна никога няма да стигне до масата за преговори."
Джон Кери лобира усилено за военни действия срещу режима на Асад по време на разговори с представители на ЕС и арабските министри на външните работи, преди завръщането си във Вашингтон.
Съюзници на Сирия, са Китай и Русия, както и Иран и радикалното ислямистко движение „Хизбула“, което е и управляваща партия в Ливан.
Правителство на Асад обвини за атаката бунтовниците, които вече 2 и половина години се борят за свалянето му. За този период според ООН са загинали 100 000 души.