Сражения
Воюващите групировки в Судан се споразумяха за 72-часово прекратяване на огъня, което започва във вторник.
Въпреки това в Генейна в Западен Дарфур са избухнали боеве между суданските въоръжени сили и паравоенните сили за бързо реагиране (RSF), според местни доклади.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш предупреди, че Судан е на „ръба на пропастта“ и насилието „може да погълне целия регион и извън него“.
Министерството на външните работи на Египет каза, че помощник-административният аташе в посолството е бил убит при боевете в Хартум, „докато е пътувал с колата към посолството, за да проследи процедурите по евакуацията на египтяните, блокирани в Судан“.
Цивилни и жертви
Най-малко 427 души са убити и над 3700 са ранени, според агенциите на ООН.
Десетки хиляди хора, включително судански и чуждестранни граждани, са избягали в Египет, Чад и Южен Судан през последните няколко дни.
Съединените щати и европейските, близкоизточните, африканските и азиатските държави стартираха спешни мисии, за да изведат на безопасно място персонала на посолствата си и гражданите на Судан по суша, въздух и море.
Според ООН има остър недостиг на храна, чиста вода, лекарства и гориво и ограничени комуникации и електричество. Цените скачат "до небето".
Дипломация
Армията на Судан и RSF се споразумяха за 72-часово прекратяване на огъня „след интензивни преговори“, каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен малко преди примирието да влезе в сила от полунощ (22:00 GMT понеделник).
„Това прекратяване на огъня има за цел да установи хуманитарни коридори, позволявайки на гражданите и жителите да имат достъп до основни ресурси, здравеопазване и безопасни зони, като същевременно евакуира дипломатическите мисии“, туитира RSF.
Блинкен каза, че САЩ ще се координират с регионалните, международните и суданските граждански интереси, за да създадат комитет, който да наблюдава работата по постоянно прекратяване на огъня и хуманитарни споразумения.
Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел пък добави, че повече от 1000 граждани на ЕС са били евакуирани по време на „дълъг и интензивен уикенд“, включващ мисии за въздушен транспорт от Франция, Германия и други страни.
Съветът за сигурност на ООН планира заседание за Судан във вторник.
Няколко държави – включително Канада, Франция, Полша, Швейцария и САЩ – спряха работата на посолствата до второ нареждане.
Генералният секретар на ООН призова 15-те членове на Съвета за сигурност да използват влиянието си, за да върнат Судан по пътя на демократичния преход.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед