Отидете към основна версия

1 082 6

Йеменски и сирийски бежанци молят за помощ в Судан

  • судан-
  • преврат-
  • конфликт-
  • гражданска война-
  • стрелба-
  • хартум-
  • военни-
  • сирия-
  • йемен-
  • бежанци

Хората са избягали в Судан, за да се спасят от войните и преследване в родните си страни, а сега отново бягат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докато евакуационните полети в Судан продължават да отвеждат чуждестранни дипломати и граждани обратно в техните страни или на безопасно място в трети страни, много хора, включително бежанци, са оставени на произвола на съдбата да се спасяват сами.

Боевете продължиха да разтърсват различни градове в Судан въпреки американския и африканския натиск за удължаване на нестабилното примирие между суданската армия и паравоенната група Сили за бърза подкрепа (RSF).

Конфликтът между двете воюващи страни досега е оставил стотици жертви, затворил е повече от 60 процента от болниците и е довел до разселването на хиляди хора, според различни агенции на ООН.

Много суданци са избягали в съседен Египет или са били вътрешно разселени. Уязвимите бежанци, които са търсили безопасност в Судан, сега отчаяно искат да напуснат страната.

Видеоклипове, разпространявани в платформите на социалните медии, показват бежанци от Рохингия, както и йеменци и сирийци, които са блокирани в Судан без ясен метод за евакуация.

Семейство бежанци "рохинги" отчаяно молят за помощ, като бащата на семейство – с две малки деца и съпругата му – казва, че „ситуацията е много лоша“.

„Страх ни е. Имаме нужда от безопасна зона, защото тук ситуацията е много лоша, много тежки боеве се водят, стрелят непрекъснато“, казва мъжът, който е пожелал анонимност и носи плакат с надпис: „Моля, помогнете ни“.

След като бягат от преследване от страна на военните размирици в Мианмар, бежанците от "Рохингия" се озовават в разгара на друг конфликт, без нито една държава или орган да поемат отговорността да ги евакуират на безопасно място.

Рохингите са предимно мюсюлманска етническа група, която от векове живее в Мианмар с преобладаващо будистко население. На тях им е отказано гражданство в Мианмар от 1982 г., което на практика ги е направило лица без гражданство. От края на 70-те години близо един милион рохинги са избягали от Мианмар поради широко разпространено преследване.

Студенти от Йемен също са блокирани в Судан, тъй като страната им продължава да е въвлечена в кризи. Видео в социалните медии показва няколко студенти, които казват, че правителството не е предоставило никаква помощ.

„Ние, йеменската общност в Хартум, молим за помощ“, казва един от студентите, останали в суданската столица. „Ние, студентите, призоваваме за помощ, след като живеем под постоянни бомбардировки, обстрели от бойни самолети и звуци от бомбардировки“.

Студентът каза, че неговата група е поискала помощ от правителството в Йемен, „но без резултат“.

В Йемен в момента продължават преговорите между Саудитска Арабия и хусите за намиране на изход и постигане на сделка за прекратяване на конфликта там, започнал през 2014 г.

Съобщава се, че друго видео показва група сирийци, които са останали дни наред без официален отговор на призивите им за помощ.

Сириец, пожелал анонимност, твърди, че броят на сирийците, които са се събрали с него, се увеличава с всеки час. „Чакаме саудитския консул да пристигне, за да ни помогне с евакуацията“, казва той.

Саудитска Арабия беше една от първите страни, които обявиха евакуации на свои блокирани граждани от Судан, както и на „няколко граждани на братски и приятелски страни“, според саудитското външно министерство.

Конфликтът в Сирия започна преди 12 години, когато протестиращи излязоха по улиците, за да демонстрират срещу правителството на страната и президента Башар Ал-Асад.

Протестите бързо придобиха революционен характер, изисквайки „падането на режима“, но след брутално потушаване от страна на правителството, въстанието се превърна във война, въвличайки няколко външни сили, разселвайки милиони и убивайки стотици хиляди.

Икономиката на Сирия се е влошила, като 90 процента от населението сега живее под прага на бедността, според Световната програма по храните.

Източник: Al Jazeera

Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини