Отидете към основна версия

1 054 1

Енергиен преход! Индия и Китай най-после ще намаляват въглеродните емисии

  • китай-
  • индия-
  • глобално затопляне-
  • въглеродни емисии

Множество пътища за енергиен преход биха позволили на страните да избират ресурси, дори въглища, докато работят за планове за нетни нулеви емисии

Снимка: Shutterstock

Индия, подкрепяна от Китай, се опитва да изгради консенсус в рамките на Г-20, за да позволи на страните да изработят пътна карта за намаляване на въглеродните емисии, вместо да определят краен срок за прекратяване на използването на изкопаеми горива, предава Ройтерс, като се позовава на трима индийски правителствени служители.

Индия, настоящият ротационен председател на Г-20, има желание да въведе фразата "многобройни енергийни пътища" в комюнике, което ще бъде публикувано на групова среща на върха през септември, и е подкрепена от други страни, включително Китай и Южна Африка, съобщава един от източниците при условия за анонимност.

Множество пътища за енергиен преход биха позволили на страните да избират ресурси, дори въглища, докато работят за планове за нетни нулеви емисии.

На среща на Работната група за енергиен преход на Г-20 (ETWG) в западния индийски щат Гуджарат миналия месец Индия се противопостави на крайния срок, предложен от богатите нации за прекратяване на използването на въглища, каза служител, присъствал на срещата. Въглищата съставляват близо три четвърти от годишното производство на електроенергия в Индия, според правителствени данни, и Ню Делхи отдавна защитава използването на горивото, цитирайки по-ниските емисии на глава от населението в сравнение с други страни.

Китай подкрепи Индия по време на срещата, като каза, че не може да постави времева линия за прекратяване на зависимостта от изкопаеми горива и би искал да включи "всичките" си налични ресурси за оптимално използване, каза служителят.

Двете страни са най-големите потребители на въглища в света.

Китайските министерства на външните работи и околната среда не отговарят на запитванията, изпратени от Ройтерс.

Индийското енергийно министерство отказа коментар. Министерствата на околната среда и възобновяемата енергия също не отговарят.

Министрите по въпросите на климата на Г-7 се споразумяха миналия месец "да ускорят постепенното премахване на изкопаемите горива без намаляване, така че да постигнат нетна нула в енергийните системи най-късно до 2050 г.".

Длъжностни лица казаха, че това е първият път, когато Индия използва фразата "множество пътища" в глобалните преговори за климата срещу многократните искания на западните нации за прекратяване на използването на въглища.

Втори служител каза, че фразата е в съответствие с Парижкото споразумение от 2015 г. за борба с изменението на климата, което благоприятства "общите, но диференцирани отговорности при различни национални обстоятелства". Той каза, че богатите страни пренебрегват това, докато искат изход от въглищата.

Изправена пред призиви за постепенно намаляване на използването на въглища на последните обсъждания на изменението на климата в Египет през ноември 2022 г., Индия каза, че всички изкопаеми горива трябва да бъдат премахнати постепенно, включително природния газ. На срещата на Г-20 миналия месец Индия запази фокуса върху изкопаемите горива, вместо да отдели въглищата в отделна група," каза третият служител.

Индия и Китай, двете най-населени държави в света, често заемат общи позиции на международните преговори за изменението на климата, въпреки дългогодишните гранични спорове по между им.

През март Европейският съюз се съгласи да насърчи глобалното премахване на изкопаемите горива преди срещата на върха COP28 в Дубай през ноември.

Делхи ще бъде домакин на среща на върха на лидерите на Г-20, включително президента на САЩ Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин, през септември. Целта е дотогава работните групи да финализират позицията на Г-20 по глобални въпроси, включително изменението на климата.

Г-20 включва страните от Г-7, както и Русия, Китай, Индия, Бразилия, Австралия и Саудитска Арабия, Турция, наред с други нации.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания