Отидете към основна версия

6 714 59

"Ще станем свидетели на срив на всички пазари"

  • инфлация-
  • сащ-
  • икономика-
  • пари-
  • пазари-
  • джанет йелън-
  • джо байдън-
  • дефолт

Разходите на американското министерство на финансите за заеми са се увеличили "значително"

Снимка: Shutterstock

Американската министърка на финансите Джанет Йелън предупреждава за ръст на разходите за заемни средства на САЩ на фона на патовата ситуация с тавана на дълга, пише в заглавие в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Разходите на американското министерство на финансите за заеми са се увеличили "значително за ценни книжа с падеж в началото на юни", отбеляза Йелън в писмо, изпратено вчера до лидерите на Конгреса. Тя също така повтори оценката си от началото на месеца, че т.нар. Ден Хикс - когато правителството рискува да изпадне в неплатежоспособност - може да настъпи след 17 дни, освен ако законодателите не вдигнат тавана на дълга.

Доходността на краткосрочните съкровищни бонове с падеж през следващия месец се повиши, тъй като патовата ситуация по отношение на тавана на дълга се проточи, отразявайки нарастващите опасения на инвеститорите относно перспективите за фалит. Инвеститорите избягваха американските държавни облигации с падеж около Деня Хикс, което принуди американското министерство на финансите да плаща по-високи лихви на търговете. Най-скорошното си предупреждение Йелън направи в навечерието на среща в Белия дом, на която ще присъстват президентът Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите, републиканецът Кевин Маккарти.

Очаква се двамата да се срещнат днес с лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл, лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър и лидера на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис. Междувременно председателят на Комисията по ценни книжа и борси Гари Генслър каза вчера, че един евентуален дефолт би бил "немислим", оприличавайки тази възможност на "бушуващ пожар".

"Ще станем свидетели на срив на всички пазари", каза той на конференция, организирана от Федералния резерв в Атланта, като добави, че предприятията и собствениците на жилища ще бъдат засегнати от по-високи разходи за заеми. "Това ще бъде една ужасна бъркотия", каза още служителят, цитиран от "Файненшъл таймс".

Байдън и лидерите на Конгреса се срещнаха за първи път, за да разговарят за тавана на дълга миналата седмица, но следващата среща, първоначално насрочена за миналия петък, бе отложена, след като служителите заявиха, че се нуждаят от повече време за преговори, отбелязва британското издание.

Белият дом и конгресмените демократи поискаха "ясен" законопроект за повишаване на тавана на дълга без предварителни условия, докато републиканците искат да обвържат по-високия таван с по-големи съкращения на обществените разходи. През уикенда служители, информирани за хода на преговорите, казаха, че се очертава сделка, с която да се орежат обществените разходи за период от няколко години. Подобна сделка може да включи също прибягване до неизползваните фондове за преодоляване на последиците от пандемията от коронавируса и ускоряване на процеса за издаване на разрешителни за големи инвестиционни проекти, смятат служителите.

В неделя Байдън каза, че е "оптимист", че може да бъде постигната сделка. "Никога не е добре да се дава оценка на преговорите по средата им. Оставам оптимист, защото съм оптимист по рождение", заяви президентът пред журналисти пред къщата си в Рехобът Бийч, щата Делауеър. "Наистина смятам, че има желание както от тяхна, така и от наша страна да постигнем споразумение. И мисля, че ще успеем да го постигнем", изтъкна Байдън. От публичните изказвания на Маккарти пък лъха на песимизъм. В неделя той заяви, че двете страни все още са "далеч една от друга".

"Изглежда като да преговарят, но не предлагат нищо сериозно. По-скоро ми се струва, че повече искат фалит, отколкото сделка", добави Маккарти. Датата на опасния дефолт на САЩ наближава, пише в заглавие в. "Монд". САЩ ще достигнат тавана на публичния си дълг, разрешен от Конгреса в началото на юни. Без споразумение между Джо Байдън и републиканците САЩ ще изпаднат в неплатежоспособност. Преговорите обаче са белязани от политическо напрежение, посочва френското издание.

След броени седмици САЩ ще достигнат тавана на дълга, определен от Конгреса на 31 381 млрд. долара (около 29 000 млрд. евро), а двете спорещи страни отказват да отстъпят. От едната страна е председателят на Камарата представителите, републиканецът Кевин Маккарти, който иска да обвърже това увеличение с ясни съкращения във федералния бюджет, а от друга е президентът демократ Джо Байдън, който отказва всякакви предварителни условия и повтаря, че няма да се поддаде на изнудване.

„Провалът не е опция. Плащаме си сметките. Избягването на фалит е основно задължение на Конгреса на САЩ“, каза американският президент след среща с членове на Конгреса миналия вторник. Само че датата на възможния дефолт наближава: може би още на 1 юни, смята американската министърка на финансите Джанет Йелън, отчасти поради по-ниските данъчни приходи. Във всеки случай това може да се случи през следващите седмици или месеци. Опасността от фалит нараства. „Неизпълнението на дълга ни би подкопало икономиката на САЩ и световната икономика толкова много, че всички трябва да смятат тази идея за немислима“, предупреди Йелън в четвъртък, преди срещата на финансовите министри от Г-7 в Ниигата, Япония, цитирана от "Монд".

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 22 гласа.

Свързани новини